اخباراخبار جهان

ایران هرگز چنین جنبش اعتراضی به خود ندیده است 

اعتراضات اخیر در ایران در واکنش به مرگ مهسا امینی آغاز شد. مرگی ناحق که شاید تنها به دلیل بیرون بودن چند تار مو، زندگی یک جوان را گرفت و ایرانی را ملتهب کرد. 

در همین رابطه مریس هریس خبرنگار مصاحبه ای با گیسو نیا مدیر پروژه دعاوی قضایی راهبردی شورای آتلانتیک ترتیب داده است که در ادامه بیشتر به جزئیات آن می پردازیم.

  • مبارزه ایرانیان برای حقوق زنان بیش از یک قرن قدمت دارد. اعتراضات در مورد حجاب از دهه 1970 ادامه داشته است، اما در سایه انقلاب 1979 و تسلط بنیادگرایان مذهبی بر ایران به حاشیه رانده شد.

در آن زمان همه چیز تدریجی شروع شد. هر روز اطلاعیه جدیدی منتشر می شد و یکی از آزادی های زنان از آنها گرفته می شد. در نهایت خمینی اعلام کرد که زنان می توانند به فعالیت اجتماعی بپردازند، اما حتما باید حجاب داشته باشند.

  • آیا واکنش زنان در آن زمان فوری بود؟

بله، آنها بلافاصله با تظاهرات و تحسن به محدودیت حقوق خود اعتراض کردند. 

  • به نظر من زنان ایرانی تحصیل کرده و در عین حال محدود هستند.

بله، نرخ باسوادی در میان زنان ایرانی بسیار بالاست. اما با وجود اینکه تعداد زنان دارای تحصیلات دانشگاهی در ایران بیشتر از مردان است، نرخ اشتغال آنها به دلیل محدودیت های اجتماعی بسیار پایین تر است. 

  • در طول دهه گذشته اعتراضات در ایران به دلایل مختلفی تقریبا هر چند سال یک بار در جریان بوده است، چه چیزی این اعتراضات را از آنها متمایز می کند. 

در سال 2009 یک اعتراض سازماندهی شده به نام جنبش سبز در ایران برپا شد. شعار مردمی که در این تظاهرات شرکت کرده بودند <رای من کجاست> بود. زیرا آنها معتقد بودند با وجود اینکه اکثریت رای دهندگان به میرحسین موسوی رای داده اند، اما محمود احمدی نژاد برنده واقعی انتخابات اعلام شده است. این اعتراضات بیشتر در تهران و شهرهای بزرگ در جریان بود.

.

بعد از آن اعتراضات دیگری در ایران برگزار شدند که از آن جمله می توان به اعتراضات ناشی از گرانی بنزین در سال 2019 اشاره کرد. 

اما اعتراض اخیر به وضوح از نظر گستردگی، شدت، طول دوره اعتراضات و حمایت سلبریتی ها، با اعتراضات پیش از خود تفاوت دارد و نشان از ازدیاد خشم فروخفته مردم ایران دارد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید