اخباراخبار جهان

ایران شاهد موج جدید اعتراضات به قتل حکومتی مهسا امینی، علیرغم قطع گسترده اینترنت

در پی فراخوان عمومی برای اعتراضات خیابانی چهارشنبه 12 اکتبر، ایران با اختلال کامل سرویس اینترنت مواجه شد.  

اعتراضات به قتل حکومتی مهسا امینی به یکی از بزرگترین چالش های رژیم از اعتراضات جنبش سبز در سال 2009 به اینسو تبدیل شده است. هم اکنون معترضان شامل کارگران صنعت نفت و پتروشیمی، دانش آموزان دبیرستانی، دانشجویان، مردان و بخصوص زنان شجاعی است که بدون حجاب اجباری در خیابان ها حضور دارند. 

به گفته شاهدان عینی، فراخوان اعتراضی که از ظهر چهارشنبه آغاز شد، حضور پلیس ضد شورش و ماموران لباس شخصی در سراسر تهران را سبب شد.

NetBlocks، یک گروه مدافع، گفت که ترافیک اینترنت ایران به 25 درصد کاهش یافته و این اختلالات انتقال اطلاعات را محدودتر خواهد کرد. 

طبق گزارشات، علیرغم تهدید نیروهای امنیتی، اتومبیل های عبوری در حمایت از زنان معترضی که بدون حجاب شعارهایی بر علیه علی خامنه ای سر می دادند، بوق زدند. اعتراضات در دانشگاه های تهران نیز ادامه داشت. 

وکلای دادگستری تظاهرات مسالمت آمیزی را مقابل کانون وکلا برگزار کرده و شعار زن زندگی آزادی سر دادند. ویدیوهای دریافتی، پرتاب گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضین را نشان می دهد.  روزنامه اصلاح طلب شرق نیز دستگیری سه نفر را گزارش کرد. 

چندین فیلم مربوط به اعتراضات چهارشنبه در بهارستان (در جنوب شرق اصفهان)؛ شیراز در جنوب و رشت در شمال ایران، منتشر شده است. 

خامنه ‌ای در سخنرانی چهارشنبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بار دیگر مدعی شد که دشمنان خارجی ایران اعتراضات – به قول خودش پراکنده – را به راه انداخته ‌اند. خامنه ای بار دیگر معترضین را عناصر دشمن خواند. 

خشم عمومی بخصوص در مناطق کردنشین غرب ایران شدید بوده است، زیرا مهسا امینی نیز اهل سقز و کرد بود. روز چهارشنبه، تصاویری از مغازه های بسته و خیابان های خالی که نشانه اعتصاب مغازه داران است، منتشر شد. 

گروه حقوق بشری مستقر در اسلو، شمار کشته شدگان در اعتراضات را حداقل 201 نفر اعلام کرد. این شامل 90 نفر می باشد که توسط نیروهای امنیتی در زاهدان کشته شدند. 

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید