اخباراخبار جهان

ایران در تسخیر منادیان تغییر

در حال حاضر انتظار نمی رود اعتراضاتی که از حدود دو ماه گذشته در ایران آغاز شده اند، در کوتاه مدت و یا حتی میان مدت به تغییرات اساسی در ماهیت رژیم ایران منجر شوند. اما باید پذیرفت که این اعتراضات به جنبشی اجتماعی تبدیل شده اند که دیر یا زود مطالبات خود را بر رژیم ایران تحمیل می‌کند. 

آنچه باعث نگرانی رژیم شده، این است که این اعتراضات به هیچ گروه سنی یا اقلیت قومی و مذهبی خاصی محدود نمی ‌شوند. بلکه به یک جنبش عمومی تبدیل شده اند که از سال 1979 مشابه آن در ایران دیده نشده است.

توییت حیدر الخویی محقق عراقی که اخیراً توسط واشنگتن ‌پست باز نشر شده است، گواه این است یک شورش مدنی، سیاسی و فرهنگی در بطن جامعه ایران در حال ظهور است. او نوشت: «اخیرا به تهران سفر کردم، هر چند به نظر نمی رسد انقلابی در حال وقوع باشد، اما به نظر می آید تغییرات سیاسی اجتماعی گسترده ای در ایران رخ داده است. زنان اکنون بدون روسری در ملا عام راه می‌ روند، پلیس امنیت اخلاقی احتمالا به طور موقت از بین خواهد رفت و شاید برای همیشه به خاطره ‌ها سپرده شود».

توییت او نشان می دهد که آنچه از 2 ماه پیش در ایران آغاز شده است، فراتر از یک جنبش اعتراضی است؛ اما هنوز به یک قیام مردمی تبدیل نشده است، بلکه در حد یک حرکت نافرمانی مدنی است.

زنان ایرانی طلایه دار این جنبش بودند، اما بعدها با پیوستن مردان به آنها، چیزی شبیه یک جنبش نافرمانی مدنی ایدئولوژیک تشکیل شد که در نهایت باعث زوال رژیم می شود. آنچه رژیم را نگران کرده است، عدم اثربخشی سرکوب ‌های گسترده است. به نظر می‌ رسد تقابل بین رژیم و معترضان وارد مراحل حساسی شده است. زیرا هیچ نشانه ای از عقب نشینی زنان، مردان و اقلیت های قومی و مذهبی دیده نمی شود. هر چند حضور گسترده نیروهای امنیتی در شهرهای بزرگ باعث کاهش تعداد معترضان شده است، اما هنوز اعتراضات به قوت خود باقی است. 

اگر رژیم نتواند در سرکوب اعتراضات موفق شود، احتمالا برای منحرف کردن اذهان عمومی، به اقداماتی برون مرزی دست بزند. در این صورت این اقدام رژیم، به معنی استیصال آن است و تایید می کند که آنچه در ایران رخ می‌ دهد تنها یک نافرمانی مدنی نیست و می ‌تواند به یک انقلاب تبدیل شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید