اخباراخبار جهان

ایرانی های معترض خطر را به جان خریده اند؛ خیلی ها به خانه بر نمی گردند!

فرناز (نام مستعار) 22 ساله در گفتگو با CNN گفت آخرین باری که صدای برادرش را شندید از طریق تلفن و از شماره ای نامعلوم بود. به نقل از CNN، برادر بزرگتر وی که یک حسابدار است، دوشنبه گذشته در کرمان به تظاهرات علیه حکومت ظالمانه علی خامنه ای و ابراهیم رئیسی پیوسته بود که توسط ماموران لباس شخصی که به میان جمعیت نفوذ کرده بودند، بازداشت شد.

تظاهرات کرمان بازتاب اعتراضات مشابه سراسر ایران است. مردم پس از قتل حکومتی مهسا امینی 22 ساله در تهران با شعار مرگ بر دیکتاتور به خیابان ها آمده اند. مرگ امینی در بازداشت گشت ارشاد، به نمادی از ظلم و خشونتی که زنان ایران متحمل می شوند، تبدیل شده است.

حداقل 17 نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند. هرچند CNN بطور مستقل آمار کشته ها را تایید نکرده، گفته می شود دو نفر از نیروهای امنیتی نیز در درگیری با معترضین کشته شده اند.

فرناز و والدینش که برای پیگیری به مقر پلیس اخلاق مراجعه کرده بودند، با خیل خانواده هایی روبرو شدند که در جستجوی عزیزان شان در محل اجتماع کردند.  فرناز نگران می گوید: برادرم در اسارت این افراد ظالم است و ما حتی نمی توانیم از وضعیت او مطلع شویم.

سی ‌ان ‌ان ویدئویی را تأیید کرده است که نشان می ‌دهد پلیس مسلح روز دوشنبه در میدان آزادی کرمان با معترضان درگیر شد. فرناز می ‌گوید برادرش آنجا دستگیر شده است.

در حالی که رژیم می گوید تحقیقات رسمی در مورد شرایط مربوط به مرگ مهسا امینی در جریان است. بزرگترین نمایش خشم عمومی در ایران از زمان تظاهرات بر سر افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت در سال 2019 را شاهد هستیم.

مرگ امینی به ویژه برای شیما بابایی (فعال حقوق زنان) که در سال 2020 پس از گذراندن دوران محکومیت خود در اوین به دلیل شرکت در تظاهرات ضدحجاب دختران خیابان انقلاب، ایران را ترک کرد، آزاردهنده است و می گوید: مرگ او من را به یاد وحشیگری پلیس نه تنها علیه من، بلکه هزاران زن ایرانی که این تجربیات را داشته‌ اند، می‌اندازد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید