اخباراخبار کانادا

ایرانیان مـــقیم کانادا چگونه می توانند مانع فرار وابستگان رژیم به کانادا شوند؟

به نقل از CBC : برخی از ایرانیان ساکن کانادا می‌ گویند که قصد دارند برای شناسایی افراد وابسته به رژیم و اعضای خانواده آنها که اکنون در کانادا زندگی می کنند دست به کار شوند؛ آنها می گویند که چون دولت کانادا در این زمینه تلاش های جدی انجام نمی دهد، مجبورند خودشان این کار را انجام دهند.

حتی یک گروه از آنها در یک حرکت بدیع در هنگام ورود یکی از وابستگان رژیم به فرودگاه پیرسون تورنتو، او را شرمسار کردند و از او پرسیدند که چگونه ویزا دریافت کرده است.

نگرانی ایرانیان مقیم کانادا از اینکه وابستگان رژیم از آغوش گرم کانادا برای فرار از جنایت هایی که مرتکب شده اند استفاده کنند بعد از خروش اخیر انقلابی مردم ایران به شدت تشدید شده است.

زیرا با ادامه یافتن تظاهرات علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور و سراسر جهان، مخالفان از این بیم دارند که حامیان رژیم به بندر امن کانادا روی بیاورند.

مژده شهریاری، وکیل حقوق بشر در ونکوور گفت: «آنها تروریست هستند. آیا می خواهید این افراد بدون کنترل در کانادا پرسه بزنند؟ آیا با آنها مشکلی ندارید؟ فکر نمی کنم این گونه باشد».

شهریاری عضو سازمانی به نام StopIRGC است، این سازمان شامل گروهی از داوطلبان است که با هزینه خود در تلاش هستند اعضای رژیم و وابستگان آنها را در کانادا شناسایی کنند.

خانم شهریاری می گوید که آنها بیش از 200 گزارش دریافت کرده اند و به دنبال قوی ترین سرنخ ها هستند و گاهی اوقات از یک بازرس خصوصی نیز کمک می گیرند. هنگامی که یکی از پرونده های آنها به نتیجه رسید، آن را در اختیار مقامات ذیربط قرار می دهند تا اقدامات بیشتری انجام دهند.

او در ادامه گفت: «اگر دولت کانادا وظیفه خود را در قبال امنیت کشور انجام می داد، دیگر نیازی نبود ما کاری انجام دهیم».

این اولین بار نیست که ایرانیان مقیم کانادا نگران ورود وابستگان رژیم به این کشور هستند؛ در سال 2021، رئیس پلیس سابق تهران مرتضی طلایی در حال دویدن روی تردمیل در ریچموند هیل مشاهده شد، این در حالی است که او در زمان ضرب و شتم زهرا کاظمی در سال 2003 در بازداشتگاه، رئیس پلیس تهران بود.

در آن زمان یکی از مخالفان رژیم او را دید و از او فیلم گرفت، آن تصاویر به سرعت در فضای مجازی منتشر شدند، در آن زمان بسیاری از ایرانی های مقیم کانادا میخواستند بدانند که چگونه چنین فردی اجازه ورود به خاک کانادا را پیدا کرده است، در آن زمان طلایی در هیچ لیست تحریمی قرار نداشت.

پاییز سال گذشته، چندین خبرگزاری اطلاعاتی را درباره طلایی به دولت و CSIS ارسال کردند و بلافاصله پس از این کار، او به فهرست تحریم ‌ها اضافه شد و بر این اساس دیگر نمی تواند وارد خاک کانادا شود.

دولت فدرال در 14 نوامبر، رژیم جمهوری اسلامی را به عنوان رژیمی معرفی کرد که درگیر تروریسم و نقض سیستماتیک حقوق بشر است و اعضای رژیم از جمله وابستگان آنها را از ورود به خاک کانادا منع کرد اما از آنجایی که تاکنون دولت کانادا سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی نکرده است، بسیاری از منتقدان چندان به این قوانین خوشبین نیستند.

شهریاری گفت: «دولت کانادا از سال 2018 تاکنون از قرار دادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی اجتناب کرده است. این در حالی است که آنها اذعان دارند سپاه واقعا درگیر تروریسم است؛ چنین چیزی منطقی نیست، من به دنبال پاسخ هستم».

ده ها ایرانی کانادایی از جمله شهریاری اعلام کرده اند از اینکه اعضای رژیم در کانادا حضور دارند، احساس ناامنی می کنند. برخی از آنها می‌ گویند احساس می‌ کنند در خانه یا در هنگام شرکت در تظاهرات، تحت نظر هستند.

شهریاری در این باره گفت: «ما در تظاهرات های ضد رژیم، افراد مشکوک زیادی را می بینیم که در تظاهرات پرسه می زنند و عکس می گیرند، متاسفانه ما چون مدرکی نداریم نمی توانیم این افراد را متهم کنیم. اما این احساس ناخوشایند تقریبا تمام افرادی را که در این تظاهرات ها شرکت می کنند آزار می دهد. این احساس حتی به زندگی خصوصی ما نیز سرایت کرده است.

حتی براساس قوانین حال حاضر کانادا، چنین افرادی نباید بتوانند به کانادا بیایند، اما آنها به آمدن ادامه می دهند. من نیز مثل بقیه مردم شوکه شده ام. مردم گاهی از من می پرسند، تو وکیل هستی، بگو چگونه چنین چیزی اتفاق می افتد و من در پاسخ آنها تنها می توانم بگویم نمی دانم».

آژانس جاسوسی کانادا CSIS، در پاسخ به نگرانی این افراد اعلام کرد که به تحقیق درباره تهدید رژیم در کانادا ادامه می ‌دهد. این سازمان در پاییز گذشته اعلام کرد که «تهدیدهای معتبر جانی ناشی از جمهوری اسلامی ایران» را دنبال می کند؛ با این وجود اعضای سازمان StopIRGC اعلام کرده اند که از شناسایی این افراد دست برنخواهند داشت و همچنان مصرانه بر مواضع خود پافشاری خواهند کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید