اخباراخبار جهان

ایجاد دروازه ای بین ترکیه و ارمنستان برای اولین بار 

به نقل از English Aawsat : خبرگزاری دولتی آنادولو و یک دیپلمات اعلام کردند که یک دروازه مرزی بین ترکیه و ارمنستان برای اولین بار در 35 سال گذشته برای کمک به قربانیان زمین لرزه های ویرانگر جنوب ترکیه باز شده است.

سردار کیلیچ نماینده ویژه ترکیه در امور ارمنستان، عکس ‌هایی از عبور کامیون‌ ها از ایست بازرسی آلیکان در سمت ترکیه رودخانه ارس که این دو کشور را از هم جدا می ‌کند، منتشر کرد.

کیلیچ با تشکر از مقامات ارمنستان گفت: «من هیچگاه کمک های سخاوتمندانه مردم ارمنستان به مردم زلزله زده میهنم را فراموش نمی کنم».

خبرگزاری آنادولو اعلام کرد که این گذرگاه آخرین بار سال 1988 برای ارسال کمک های هلال احمر ترکیه به زلزله زدگان ارمنستان مورد استفاده قرار گرفته است.

سال گذشته، رهبران ترکیه و ارمنستان در یک اجلاس اروپایی و پس از دیدار وزرای امور خارجه دو کشور، به منظور رفع خصومت های سیاسی بین دو کشور، به طور غیررسمی با یکدیگر دیدار کردند.

آنکارا از دهه 1990 با ارمنستان روابط دیپلماتیک و تجاری نداشته است. اختلاف این دو کشور بر سر کشتار ارمنی ها در سال 2015 توسط امپراتوری عثمانی است. براساس شواهد تاریخی امپراطوری عثمانی در این نسل کشی 1.5 میلیون نفر شهروند ارمنی را قتل عام کرده است.

ارمنستان معتقد است که این اتفاق تاریخی یک نسل کشی است. ترکیه هر چند می پذیرد که بسیاری از ارامنه ساکن امپراتوری عثمانی در درگیری با نیروهای عثمانی در طول جنگ جهانی اول کشته شده اند، اما این ارقام را به چالش می کشد و معتقد است که این یک نسل کشی سازمان یافته نبوده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید