علم و دانش

اگر یک انگشت شست اضافی داشتید، کارهای بیشتری را می توانستیم انجام بدهیم 

دستان انسان از میلیون ها سال پیش 10 انگشت داشتند. اما به نظر می رسد که دانشمندان دانشگاه کمبریج این تعداد انگشتان را کافی نمی دانند. آنها یک انگشت شست مصنوعی و قابل کنترل ابداع کرده اند که روی دست راست نصب می شود و به پوشنده اجازه می دهد تنها با یک دست اجسام را بردارد، درب بطری را باز کند، ورق بازی کند، موز پوست بکند و حتی سوزن نخ کند. 

این مطالعه توسط محققان واحد شناخت و علوم مغز MRC دانشگاه کمبریج رهبری شد و گزارش آن در Science Robotics منتشر گردید. اگرچه دانشمندان  احتمال نمی دهند انسان در آینده به طور طبیعی تکامل یابد و شست اضافی داشته باشد، ولی مسلما نسخه رباتیک آن می تواند زندگی را برای مردم آسان تر کند. این فناوری به ویژه برای افراد قطع عضو که بازوی خود را از دست داده اند و در انجام کارهای روزمره با یک دست مشکل دارند، ارزشمند است. 

شست مصنوعی در سمت مخالف شست واقعی فرد پوشیده می شود و توسط یک سنسور فشار که در زیر هر انگشت شست پا قرار می گیرد کنترل می شود. هر دو حسگر انگشت پا که به صورت بی سیم به انگشت شست متصل هستند با واکنش فوری به تغییرات ظریف فشار از انگشتان پا، حرکات مختلف را کنترل می کنند. 

این تیم در مطالعات خود 596 شرکت کننده را 3 تا 96 ساله را مورد آزمایش قرار دادند. زیرا انگشت شست در اندازه های مختلف ارائه شده تا بتواند برای کودکان و بزرگسالان مناسب باشد.  

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید