مقالاتمقالات اجتماعی

اگر هنوز پزشک خانواده ندارید، این توصیه ها برای شماست!

نام بسیاری از کانادایی ها هنوز نزد هیچ پزشک خانواده ای ثبت نشده و صف های طولانی مراکز اورژانس و کلینیک های عمومی هم کار را برای آنها سخت تر کرده است. این در حالی است که اکثر کارشناسان معتقدند داشتن پزشک خانواده نه تنها به رسیدگی به موقع در هنگام بیماری کمک تان می کند، بلکه باعث می شود یک نفر به طور مرتب وضعیت سلامت شما را تحت نظر داشته و هر گونه تغییری را راحت تر شناسایی کند.

 

برای پیدا کردن پزشک خانواده ای که بیمار جدید بپذیرد چه کنیم؟

اولین و ساده ترین راه پرس و جو از دوست و آشناست. از اعضای خانواده و دوستان خود بخواهید از پزشک خود بپرسند که آیا بیمار جدیدی می پذیرند یا خیر. اگر از این روش به نتیجه نرسیدید، در انتاریو می توانید در سرویسی که به این منظور تحت عنوان هلت کر کانکت طراحی شده ثبت نام کنید. این سرویس شما را به یک نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان وصل می کند که می تواند پزشکانی را که بیمار جدید می پذیرند برای شما پیدا کند. در این باره از کلینیک های عمومی و حتی متخصصان نیز می توانید پرس و جو کنید.

دکتر ایویت لو، پزشک خانواده در بریتیش کلمبیا، می گوید: بسیار پیش می آید که به دلیل نقل مکان یک بیمار از شهر یا حتی یک محله، جا برای بیمار جدید باز می شود. بنابراین باید مرتب پیگیری کنید.

 

کی به اورژانس مراجعه کنیم؟

به عقیده متخصصان، اگر پزشکی ندارید که وضعیت شما را مرتبا تحت کنترل داشته باشد، در صورت احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه، یا خونریزی شدید لازم است یا با 911 تماس بگیرید و یا خود را به نزدیک ترین مرکز اورژانس برسانید. همچنین، به توصیه پزشکان، اگر پزشک خانواده برای چکاپ دائم ندارید و طی 3 تا 6 ماه اخیر مشکلاتی نظیر کاهش وزن بی دلیل (10 پوند یا بیشتر)، تعریق شبانه بیش از حد، مشاهده خون در ادرار، یا احساس برجستگی در سینه را تجربه کرده اید، بهتر است ظرف دو هفته آینده حتما به یک مرکز سلامت مراجعه کنید.

در صورت نداشتن پزشک خانواده، کلینیک های عمومی گزینه مناسبی هستند. اما به یاد داشته باشید پیش از مراجعه به کلینیک های عمومی، همه داروهایی را که مصرف می کنید، مشکلات اخیر، تشخیص های قبلی و خلاصه ای از وضعیت سلامت خود را آماده کنید، چرا که این اطلاعات در تشخیص صحیح به پزشک کمک می کند. 

 

چطور می توانیم بدون داشتن پزشک خانواده، از سلامت خود مراقبت کنیم؟

به نظر اکثر کارشناسان، داشتن پزشک خانواده در حفظ سلامت و تشخیص به موقع در صورت بروز بیماری، بسیار موثر است. اما اگر هنوز موفق به یافتن پزشک خانواده نشده اید، چه باید کرد؟ دکتر مک کرکن، پزشک عمومی، می گوید: در مدتی که به دنبال پزشک خانواده می گردید، می توانید برای مراقبت از سلامت خود گام هایی را بردارید که مهم ترین آن، دریافت به موقع واکسن هاست.

اغلب واکسن ها را می توان در مراکز درمانی عمومی یا داروخانه ها دریافت کرد. دکتر مک کرکن همچنین توصیه می کند در صورت نزدیک بودن به یک فرد بیمار، حتما دست های خود را مرتب بشویید و از ماسک استفاده کنید. او در ادامه می گوید: به توصیه مادرها و مادربزرگ هایتان نیز عمل کنید که در بهبود سلامت بسیار موثر است. توصیه هایی مثل اینکه آب زیاد بنوشید، کمربند ایمنی ببندید، از نخ دندان استفاده کنید، در مصرف الکل و استعمال سیگار زیاده روی نکنید، به اندازه بخوابید، با دوستان تان بیشتر معاشرت کنید و یک سرگرمی مورد علاقه برای خود پیدا کنید. 

 

چکاپ های معمول را کجا می توان انجام داد؟

هرچند پاسخ به این سوال در استان های مختلف متغیر است، اما در اکثر استان ها می توان با مراجعه با کلینیک های عمومی برای انجام تست پاپ اسمیر (هر سه سال یک بار در صورت نداشتن علائم) ریفرال دریافت کرد. همچنین افرادی که پزشک خانواده ندارند، بهتر است فشار خود را به صورت مرتب در داروخانه ها یا کلینیک ها چک کنند. دکتر کرکن به افرادی که به دلیل نداشتن پزشک خانواده، به کلینیک های عمومی مراجعه می کنند، توصیه می کند همیشه به یک کلینیک ثابت بروند تا  پزشک شیفت بتواند به سوابق قبلی آنها که در سیستم ثبت شده، دسترسی داشته باشد.

دکتر کرکن همچنین به بیمارانی که هنوز به پزشک خانواده دسترسی ندارند، توصیه می کند نسخه دیجیتال نتایج آزمایشات و چکاپ هایی مانند سونوگرافی را دریافت کرده و همیشه همراه داشته باشند تا بتوانند در صورت مراجعه به پزشکان مختلف، سابقه خود را به پزشک نشان بدهند.

اما توصیه نهایی این پزشک خانواده این است: افرادی که برای پیدا کردن پزشکی که بیمار جدید بپذیرد دچار مشکل هستند، دست روی دست نگذارند. وضعیت خود را در ایمیلی شرح داده و با ارسال آن برای نمایندگان منطقه خود، از آنها بخواهند با تخصیص بودجه کافی، یک بار برای همیشه بحران دیرینه سیستم درمان کانادا را حل و فصل کنند

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید