علم و دانش

اگر با ایرتگ ردیابی شدیم چه کنیم

هانا رز می، نویسنده و بازیگر ایرلندی در حال ترک رویدادی در ساعات اولیه صبح بود که یک اعلان در تلفن خود دریافت کرد. او تصویر اعلانی که دریافت کرده بود را به اشتراک گذاشت که به او هشدار می داد یک ایرتگ اپل (Apple AirTag) دارد او را ردیابی می کند. او که ‌توانسته بود ایرتگ را قبل از رفتن به سوی خانه‌اش غیرفعال کند، به بقیه هم هشدار داد که اگر احساس کردند بدون آنکه بدانند، دارند ردیابی می‌شوند، چه کاری انجام دهند. وی گفت: اگر زمانی اعلان را دریافت کردید، حتما برنامه را فورا باز کنید، زیرا هشدار ایمنی روی صفحه ظاهر نمی‌ شود و باید برنامه را باز کنید. برای کاربران گوشی‌ های غیرآیفون، اپل برنامکی به همین منظور برای اندروید ساخته است که ترکر دیتکت (Tracker Detect) نام دارد. او ادامه داد: ایرتگ‌ ها به بزرگی یک سکه‌ اند اینکه چقدر آسان می‌ شود آن ‌ها را درون جیب یا کیف ‌دستی سُر داد،‌ ترسناک است. این ‌ها در اصل برای یافتن کلید‌هایتان ساخته شده‌ اند، ولی روشن است که بیشتر برای [اهداف] بد استفاده می ‌شوند تا خوب.

اپل ایرتگ‌ های خود را در آوریل سال گذشته ارائه کرد و این ابزار به گونه‌ ای طراحی شده بود که بتواند کلید‌ها یا سایر اشیا شخصی را ردیابی کند. با این حال، موارد متعددی از ردیابی نادانسته افراد (به ‌ویژه زنان) با این ابزارها، گزارش شده است.

وقتی  دست اندرکاران ایندیپندنت در مورد ادعاهای می با اپل تماس گرفت، سخنگوی اپل ما را به بیانیه ماه فوریه  راهنمایی کرد که در آن آمده بود: ایرتگ برای کمک به افراد طراحی شده است تا وسایل شخصی خود را پیدا کنند، نه برای ردیابی افراد یا دارایی‌ های دیگران، و ما هرگونه استفاده مخرب از محصولاتمان را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می ‌کنیم. مدت‌ ها است که ردیابی ناخواسته به مشکلی اجتماعی بدل شده است و ما این نگرانی را در طراحی ایرتگ جدی گرفتیم. به همین دلیل است که شبکه با توجه به حفظ حریم خصوصی ساخته شده است، از رمزگذاری سراسری ( end-to-end encryption) استفاده می کند. و به همین دلیل است که ما همراه آن اولین سیستم حفاظتی را برای آگاه کردن شما از ردیابی ناخواسته ابداع کردیم. امیدواریم که این کار روندی  را در این بازار [industry] آغاز کند تا دیگران نیز این نوع هشدارهای حفاظتی در محصولات خود ارایه دهند.

برای غیرفعال کردن یک ایرتگ، آن را در بالای گوشی آیفون یا گوشی هوشمند دارای ان ‌اف ‌سی (NFC) خود نگه دارید و منتظر بمانید تا یک اعلان ایرتگ ظاهر شود. وقتی روی اعلان می ‌زنید، باید بتوانید ایرتگ را با انجام مراحل روی صفحه، غیرفعال کنید. وقتی که ایرتگ غیرفعال شود، دیگر نمی ‌تواند به‌روز‌رسانی‌ های محل شما را دریافت کند.

اگر تردید دارید، می‌توانید باتری ایرتگ را هم از دستگاه خارج کنید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید