مقالاتمقالات اقتصادی

اکثر کانادایی ها خواهان حذف مالیات کربن از سوخت گرمایشی 

نظرسنجی جدید Abacus Data نشان می ‌دهد اکثر کانادایی‌ ها خواهان حذف مالیات کربن از کلیه انواع سوخت های مورد نیاز برای گرم کردن خانه هایشان هستند و اقدام لیبرال ها برای اعطای معافیت سه ساله به ساکنان مناطق روستایی در استان های آتلانتیک که از نفت برای گرم کردن خانه هایشان استفاده می کنند، باعث افزایش حمایت عمومی از لیبرال ها نشده است. 

جاستین ترودو تاکید می کند که دولتش تسلیم فشارهای روسای دولت های استانی و احزاب اپوزیسیون نخواهد شد و قصد حذف مالیات کربن از انواع سوخت گرمایشی را ندارد. استیون گیلبو، وزیر محیط زیست فدرال نیز در گفتگو با CBC  گفت تا زمانی که او سمت وزارت را در اختیار دارد، معافیت دیگری وجود نخواهد داشت. 

72 درصد از 2000 پاسخ ‌دهنده به نظرسنجی اخیر گفتند دولت فدرال باید سایر سوخت های گرمایشی (مانند گاز طبیعی یا پروپان) را برای چند سال از مالیات کربن معاف کند تا به مردم کمک کند با افزایش سرسام آور هزینه های زندگی مقابله کنند. در همین حال، 28 درصد از پاسخ‌ دهندگان با این معافیت مخالفت کردند. 

همانطور که می دانید، ترودو 26 اکتبر اعلام کرد اتاوا مالیات کربن را به مدت سه سال لغو می کند تا ضمن اعطای تخفیف برای خانوارهای روستایی به آنها کمک کند پول نقد بیشتری را به سمت جایگزین کردن سیستم گرمایشی مبتنی بر نفت به پمپ های حرارتی الکتریکی سوق بدهند. 

هرچند این معافیت در سطح ملی (برای مصرف کنندگان نفت گرمایشی) اعمال می شود، اما برنامه پمپ حرارتی تاکنون تنها در سه استان اقیانوس اطلس در دسترس است و نه کل کشور. 

این عدم دسترسی به اعتراض محافظه کاران، نیودموکرات ها و روسای دولت های استانی، از جمله داگ فورد در انتاریو دامن زده است. آمار فدرال نشان می دهد از حدود 1.2 میلیون خانواری که از نفت گرمایشی در کانادا استفاده می کنند، بیش از 900 هزار نفر در استان های غربی و حدود 267 هزار نفر در انتاریو زندگی می کنند. 

علیرغم تلاش لیبرال ها برای جلب نظر افکار عمومی استان های آتلانتیک به سوی خود، نظرسنجی نشان داد که معافیت به لیبرال ها در جبران افت محبوبیت آنها نزد رای دهندگان کمک نکرده است. در حالی که تنها 13 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی گفتند به دلیل تغییرات در اعمال مالیات کربن به لیبرال ها رای خواهند داد، بیش از نیمی – 56 درصد – از پاسخ دهندگان گفتند تغییرات قیمت کربن هیچ تاثیری روی تمایل آنها به رای دادن به لیبرال نخواهد داشت.

به طور کلی، نظرسنجی آباکوس نشان داد که لیبرال‌ ها جایگاه خود نزد مردم را از دست داده و از محافظه کاران عقب افتاده اند. در صورت برگزاری انتخابات فدرال، 41 درصد از پاسخ دهندگان از محافظه کاران، 25 درصد از لیبرال ها، 19 درصد از نیودموکرات ها، 3 درصد از حزب سبز و 4 درصد از حزب مردم کانادا حمایت خواهند کرد. 

پیر پویلیور، رهبر حزب محافظه کار، به اعمال فشار بر لیبرال ها برای حذف مالیات کربن از سوخت گرمایشی ادامه داد. پویلیور متعهد شد یک کمپین فشار گسترده برای کاهش هرچه بیشتر مالیات، از جمله با معرفی لایحه جدیدی که برای کاهش مالیات کربن برای کشاورزان به مجلس سنا فرستاده شده، ترتیب بدهد.

لیبرال‌ ها فکر می‌ کنند زمان برای اعطای معافیت به همه کانادایی هایی که مالیات کربن پرداخت می کنند، مناسب نیست. آنها حتی باور دارند که پرداخت های تشویقی یا تخفیف های اقدام اقلیمی که دولت لیبرال هر سه ماه یک بار به این خانوارها پرداخت می کند، حرکتی موثر در کمک به شهروندان است. اما ایو ژیرو، افسر بودجه پارلمانی گزارش داد که 60 درصد از خانوارها بیشتر از مبلغی که به عنوان تخفیف یا تشویق دریافت می کنند، مالیات کربن می پردازند. 

واقعیت این است که از زمان به قدرت رسیدن ترودو در  سال 2015، تنها زمانی که انتشار گازهای گلخانه ای به شدت کاهش یافت، در سال 2020 رخ داد. اما این به دلیل رکود اقتصاد جهانی ناشی از همه گیری بود و نه سیاست های دولت لیبرال. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید