علم و دانش

اولین قرص برای درمان افسردگی پس از زایمان امسال وارد بازار آمریکا می شود

مقامات بهداشتی آمریکا در آستانه تایید اولین قرصی هستند که به طور خاص برای زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان یا Postpartum Depression ساخته شده است.

مسوولین شرکت های داروسازی  Sage Therapeutics و Biogen مستقر در ماساچوست می گویند سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ممکن است تا 6 آگوست دارو را تایید کند. 

قرص Zuranolone، داروی ضد افسردگی است که بیماران فقط باید به مدت دو هفته مصرف کنند.

این دارو کاملا در تضاد با سایر داروهای موجود در بازار برای افسردگی پس از زایمان (PPD)، از جمله دارویی به نام Zulresso است که باید از طریق IV به طور مداوم به مدت 60 ساعت تجویز شود.

افسردگی پس از زایمان تقریبا یک نفر از هر هفت نو مادر آمریکایی را مبتلا می کند. علائم آن از ناامیدی شدید و گریه مکرر گرفته تا افکار خشونت آمیز بر علیه نوزاد، عدم ارتباط عاطفی با نوزاد و احساس عدم تعلق نوزاد به خود می باشد. 

طی هفته های اخیر، پس از اینکه لیندسی کلنسی، مادر 32 ساله، سه فرزندش را به دلیل ابتلا به نوع شدید روان پریشی پس از زایمان به قتل رساند، تمرکز روی این عارضه ناتوان کننده بیشتر شده است. 

دکتر پریا سینگال، معاون اجرایی و سرپرست تحقیقات Biogen روز دوشنبه گفت: ما پتانسیل زورانولون را می بینیم. این دارو در صورت تایید، می تواند به رفع نیازهای زنانی که با افسردگی شدید دست به گریبان هستند، کمک کند. 

زورانولون یکی از دسته داروهایی است که گیرنده های GABA در مغز را با استفاده از ماده ای به نام نوروستروئید هدف قرار می دهد. هنگامی که فردی افسرده است، GABA و گلوتامات، هر دو انتقال دهنده عصبی، از تعادل خارج می شوند و بر فعالیت نورون ها تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که این دارو در مرحله آزمایشات بالینی فاز 3، نتیجه بخش بوده و زنانی که دارو را با دوز 50 میلیگرم دریافت کردند، پس از سه روز احساس بهتری داشتند. 

خوشبختانه روان پریشی پس از زایمان که شامل پارانویا، تغییرات خلقی چشمگیر، توهمات، هذیان و افکار خودکشی و یا قتل است، قابل درمان می باشد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید