اخباراخبار کانادا

اولین فرد در کبک با نشانگر جنسیت X در گواهینامه رانندگی 

آروین جردن رژیمبال بالاخره درج نشانگر صحیح جنسیتش در گواهینامه رانندگی را جشن گرفت.

این جوان 23 ساله که خود را غیرباینری معرفی می کند که یک سال و نیم قبل اقدامات برای ثبت این نشانگر در مدارک هویتی خود را آغاز کرد، سرانجام کارت گواهینامه را از طریق پست دریافت کرد. 

افراد با جنسیت کوئیر یا غیرباینری، افرادی هستند که هویت جنسیتی خود را منحصرا زن یا مرد نمی دانند. افراد غیر باینری می توانند زیر چتر تراجنسیتی ها قرار بگیرند. چرا که بیشتر این افراد هویت جنسیتی متفاوتی از جنسیت انتسابی خود دارند. با این حال بعضی از آنها خود را تراجنسیتی نمی دانند. افراد غیر ‌باینری ممکن است هویت جنسیتی خود را بین دو جنسیت، هر دو جنسیت، جنسیتی جداگانه (جنس سوم) یا بی‌ جنسیت بدانند.

از سال 2022، افراد تراجنسیتی و غیر باینری در کبک می توانند به طور قانونی حرف X را به جای M یا F (به نشانه مذکر یا مونث) در اسناد و مدارکی مانند گواهی تولد یا ازدواج ثبت کنند، اما نه کارت مراقبت های بهداشتی یا گواهینامه رانندگی. 

هیئت بیمه اتومبیل کبک (SAAQ) با این استدلال که مجوز استانی لازم برای افزودن نشانگر X به کارت ها را ندارد، با آن مخالفت کرده بود. اما رژیمبال با طرح شکایت علیه SAAQ آنها را مجبور کرد نشانگر جنسیتی مورد نظرش، یعنی X را روی گواهینامه رانندگی درج کند. 

جینو دسروزیه، سخنگوی SAAQ  اعلام کرد نشانگر X، بر اساس یک توافق خارج از دادگاه روی گواهینامه قرار داده شده است. 

علیرغم موفقیت اخیر، رژیمبال از دولت فرانسوا لگو انتقاد کرد و گفت از اینکه سایر افراد تراجنسیتی و غیرباینری باید حداقل تا سال 2025 منتظر دریافت مجوز باشند، ناراضی است. او در گفتگو با خبرنگاران گفت: برای من مهم است که همه افراد در کبک از حق یکسان برخوردار باشند و بتوانند هویت مورد نظر خود را در اسناد رسمی ثبت کنند. 

همانطور که گفته شد افراد تراجنسیتی و غیرباینری در کبک بایستی برای درج نشانگر X روی کارت بیمه درمانی و گواهینامه رانندگی تا سال 2025 صبر کنند. این در حالیست که گذرنامه کانادایی، گواهی تابعیت و مدارک اقامت دائم گزینه جنسیت X را دارند. مدارک هویتی صادر شده از سوی دولت انتاریو، از جمله گواهی تولد و گواهینامه رانندگی از سال 2017 دارای گزینه X می باشند. 

کمیسیون حقوق بشر کبک می گوید کبک تنها استانی است که گزینش نشانگر جنسیت X را ارائه نمی کند. این کمیسیون از دولت کبک خواست به سرعت درج این نشانگر برای متقاضیان را تایید کند. 

سلست تریانون، یک فعال تراجنسیتی که یک کلینیک حقوقی را برای کمک به متقاضیان تغییر نشانگر جنسیتی اداره می کند، گفت اگرچه برای رژیمبال خوشحال است، اما بعید است امکان درج نشانگر X برای سایر متقاضیان به این زودی ها فراهم شود. 

یادآور می شود در سال 2021، دادگاه عالی کبک، دولت استان را مجبور کرد چندین بخش از قانون مدنی را بازنویسی کند تا افراد غیرباینری بتوانند در گواهی تولد و فوت با نشانگر جنسیتی مورد نظر خود شناخته شوند. 

اما تریانون می گوید: این نباید به شناسنامه محدود شود. زیرا وقتی بیرون می روید شناسنامه را نشان نمی دهید، بلکه گواهی رانندگی را ارائه می کنید.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید