مقالاتمقالات اجتماعی

اهرام ساخته شده با بیست تن پلاستیک پاکسازی شده از رودخانه نیل 

در صحرای غربی مصر، نوع دیگر از اهرام بنا شده که به جای منعکس کردن شکوه و جلال فراعنه، توجهات را به معضل زباله های پلاستیکی جلب می کند. 

این اهرام برای جلب توجهات بیشتر، همزمان با برگزاری نشست سالانه امضا کنندگان توافقنامه آب و هوایی پاریس(COP27)  در مصر، بنا شده است. 

ساخت این سازه عظیم که در حومه قاهره واقع شده، پنج روز طول کشید. اهرام از 20 تن پلاستیک (معادل 1 میلیون بطری آب) جمع آوری شده از رودخانه نیل ساخته شده و ارتفاع آن بلندتر از یک ساختمان سه طبقه است. 

این پروژه به رهبری شرکت Zero Co و The Hidden Sea و با هدف تامین بودجه پاکسازی در مقیاس بزرگ تحت عنوان 100 YR CLEANUP و پاسخگویی به معضل پلاستیک یکبار مصرف اجرا شده است. 

جاستین موران، بنیانگذار شرکت شراب سازی The Hidden Sea، که در ازای هر بطری فروخته شده، 10 قطعه زباله پلاستیکی را از اقیانوس ها جمع آوری می کند، گفت: این هرم علیرغم بزرگی اش، تنها بخش اندکی از بحران جهانی را نشان می دهد. شرکت ما تا کنون 18 میلیون بطری پلاستیکی را از اقیانوس ها پاکسازی کرده است. پیام ما برای شرکت کنندگان کنفرانس اقلیمی روشن است. زمان آن فرا رسیده که نحوه مدیریت بحران را تغییر بدهیم. 

مایک اسمیت، مدیر شرکت Zero نیز گفت: نمی توانیم معضل پلاستیک را به تنهایی حل کنیم. ولی با همکاری بیزنس ها، رهبران صنعت و دعوت از مردم برای اقدام مستقیم می توانیم تاثیرگذار باشیم. 

این دو شرکت قصد دارند طی دوازده ماه آینده 1 میلیون دلار برای پاکسازی YR100 جمع آوری کنند؛ این مبلغ، 15 میلیون بطری پلاستیکی را پاکسازی می کند،  تیم آنها امیدوار است با تامین بودجه کافی، گروه هایی را در آسیای جنوب شرقی و استرالیا تشکیل بدهد تا طی 100 سال آینده، به مدت 5 روز در هفته، مشغول پاکسازی زباله های پلاستیکی باشند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید