اخباراخبار جهان

انوشه عاشوری، از زندان ایران تا ماراتون لندن

انوشه عاشوری 68 ساله یک سال پیش زمانی که در زندان اوین زندانی بود، تنها آرزو داشت بتواند در پارک های لندن بدود. او سرانجام در 2 اکتبر 2022 به آرزوی خود رسید و برای جمع آوری کمک مالی برای سازمان عفو بین الملل و اعلام همبستگی با زندانیان سیاسی محبوس در زندان های ایران، در ماراتون لندن شرکت کرد. 

عاشوری در 17 آگوست 2017 توسط مقامات ایران به اتهام جاسوسی دستگیر شد، اتهامی که او هرگز آن را قبول نکرد. او می گوید: «زمانی که برای دیدن مادر سالخورده ام به تهران رفته بودم، ناگهان یک خودروی سفید رنگ در خیابان جلو پایم ایستاد و چهار مرد از آن پیاده شدند، آنها از من پرسیدند که آیا انوشه عاشوری هستم و بعد از اینکه جواب مثبت دادم

چشم هایم را بستند، مرا به داخل خودرو هل دادند و با خود بردند».

عاشوری در حین بازجویی 17 روز اعتصاب غذا کرد و در این مدت 17 کیلوگرم وزن کمک کرد، در ضمن او به گفته خودش سه بار در زندان اوین اقدام به خودکشی کرده است. او ناگهان به فکر دویدن افتاد و تصمیم گرفت از فرصت‌های هواخوری در زندان برای دویدن استفاده کند تا بتواند اندکی دردهای خود را فراموش کند.

او می گوید: «وقتی که بازداشت شدم 82 کیلو بودم، بعد از 17 روز بازجویی و اعتصاب غذا به 65 کیلو رسیدم. خیلی ها وقتی در چنین شرایطی قرار می گیرند، تازه به توانایی های روحی خود پی می برند.

بعدها من را پس از بازجویی به زندان منتقل کردند. بلافاصله سعی کردم با زندانیان آن بند دوست شوم، چند نفر از آنها هر روز صبح ورزش می کردند، به آنها گفتم که آیا می توانم به آنها ملحق شوم، آنها استقبال کردند».

او می گوید وقتی برای اولین بار دویدم در عرض 10 دقیقه نفسم تنگ شد، بعدها به جایی رسیدم که روزی توانستم 2 ساعت و 47 ثانیه بدوم. او می گوید خواندن کتاب «از دو که حرف می زنم از چه حرف می زنم» هاروکی موراکامی در زندان او را در این راه مصمم تر کرد و تصمیم گرفت هر وقت از زندان آزاد شود، حتما در ماراتون لندن شرکت کند. 

او بالاخره در مارس امسال از زندان آزاد شد و با وجود مشکل زانو توانست با کمک مربی حرفه ای، خود را برای ماراتون آماده کند. او در این مسابقات بیش از 17000 دلار کمک جمع آوری کرد و این کار خود را به آزادی زنان ایرانی و زندانیان سیاسی محبوس در ایران تقدیم کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید