علم و دانش

انسان‌ ها بدون قدم گذاشتن روی مریخ، آن را آلوده می کنند! 

علیرغم اینکه انسان هرگز روی مریخ قدم نگذاشته، اما تصاویر تکان دهنده، وجود 15694 پوند زباله فضایی، از جمله قطعات فضاپیماها و غیره را روی سطح سیاره سرخ نشان می دهد. 

در واقع یک نقشه جدید مکان‌ های زباله‌ های فضاپیماهایی را که در 53 سال گذشته بر روی مریخ فرود آمده ‌اند، از جمله هلیکوپتر Ingenuity که اکنون از کار افتاده است، نشان می ‌دهد. زباله ها شامل، تجهیزات فرود، سپرهای حرارتی، تیغه های روتور، مته و حتی توری پارچه ای است. 

کاگری کیلیچ، استاد رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه ویرجینیای غربی، تخمین می زند در حال حاضر 15694 پوند زباله انسانی در مریخ وجود دارد. برای درک بهتر این موضوع، این رقم معادل وزن یک فیل آفریقایی بالغ است! 

به عنوان مثال می توان به فرودگر Mars 2 روسیه اشاره کرد که اولین شیء ساخته دست بشر بود که در می 1971، روی سطح مریخ فرود آمد. 

همچنین بیگل 2، فضاپیمای بریتانیایی که در دسامبر 2003 بر روی سیاره سرخ فرود آمد، اما مفقود شد. 

اکنون هلیکوپتر ناسا به آنها ملحق شده است که پس از شکستن یکی از پره های روتور خود در 18 ژانویه، از کار افتاده و دیگر قادر به پرواز نیست.

البته، بسیاری از این فضاپیماها پس از فرود آمدن، آزمایش های علمی ارزشمندی را انجام دادند. اما پس از از کارافتادن، مریخ را به محل دفع زباله تبدیل کرده اند. 

دکتر جیمز بلیک، محقق زباله‌ های فضایی در دانشگاه وارویک، می گوید ماموریت های آینده به مریخ باید با فضاپیماهایی باشد که پس از فرود، قطعه قطعه نمی شوند یا می توانند پس از پایان ماموریت به زمین بازگردند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید