علم و دانش

انسان های با رنگ پوست شخصیت های آواتار واقعا وجود داشتند

بر اساس یک پژوهش جدید مشخص شد که پوست آبی ‌رنگ شخصیت‌ های فیلم آواتار ریشه تاریخی دارد. اولین بار در سال 1975 پس از اینکه بنجامین استیسی با پوست آبی  به دنیا آمد، توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرد. پزشکان از رنگدانه ‌های عجیب پوست نوزاد چنان نگران شدند که او را به مرکز پزشکی دانشگاه کنتاکی منتقل کردند. بعد از تحقیقات پزشکی، مشخص شد که در نسل های گذشته این نوزاد یک بیماری نادر وجود داشته که اکنون به او منتقل شده است.

این کودک از نسل کنتاکی‌ هایی با پوست آبی ‌رنگ بود که قدمت آن ها به سال 1820 می ‌رسد؛ زمانی که مارتین فوگیت فرانسوی به کنتاکی شرقی نقل مکان و با الیزابت اسمارت ملاقات کرد. مارتین حامل ژن متهموگلوبینمی بود؛ اختلالی که در آن سطح متهموگلوبین خون بیش از حد عادی است. این عارضه زمانی بروز می‌ کند که هموگلوبین، که نوعی پروتئین خونی است، در بدن فرد به متهموگلوبین تبدیل شود و در نتیجه فرد مبتلا به دلیل کمبود اکسیژن، اغلب پوستی آبی ‌رنگ، لب ‌هایی بنفش و خون شکلاتی‌ رنگ دارد.

الیزابت هفت فرزند به دنیا آورد که رنگ پوست چهارتای آن ‌ها آبی بود. از آنجایی که ژن متهموگلوبینمی مغلوب است، بر نسل ‌های آینده تاثیر نمی‌ گذارد؛ اما زمانی که فوگیت‌ ها به علت انزوای شدید، در قبیله خود شروع به ازدواج با یکدیگر کردند، این ژن قوی‌ تر شد و خانواده بزرگی از فوگیت های آبی خلق شد. 

علیرغم ظاهر عجیب آبی ها، مردم شهر از آنها حمایت کردند. اما در اوایل دهه 1960، برخی از اعضای خانواده، از جمله سرولین فوگیت به مدیسون کاوین (هماتولوژیست دانشگاه کنتاکی) مراجعه کرده و خواستند وضعیت آنها را تغییر بدهد. در نهایت پزشک پس از تشخیص متهموگلوبینمی آنها توانست بیمار را درمان کند. پزشک به طور خاص رنگ متیلن بلو را به آن‌ ها تزریق کرد که به بدن کمک می ‌کند متهموگلوبین را به هموگلوبین تبدیل کند. در عرض چند دقیقه، پوست سرولین به رنگ صورتی درآمد.  

بنجی استیسی، آخرین نواده زنده شناخته ‌شده فوگیت که در آلاسکا زندگی می ‌کند، در سن هفت سالگی تمام رنگدانه‌ های لاجوردی خود را از دست داد و این نشان می ‌دهد که او ژن‌‌ آبی خود را فقط از یکی از والدینش دریافت کرده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید