اخباراخبار کانادا

انتظار هفت ساله مرد کانادایی برای دریافت خسارت علیرغم برنده شدن در دادگاه 

پیتر دابسون گمان کرد دریافت خسارتی که دادگاه برایش تعیین کرده بود، آسان باشد. این مرد ساکن نووا اسکوشیا که بابت تعمیرات ناتمام خانه اش از پیمانکار شکایت کرده بود، به حکم دادگاه مستحق دریافت 20 هزار دلار خسارت بود. اما علیرغم گذشت هفت سال هنوز پولی دریافت نکرده است. 

کارشناسان حقوقی هشدار می ‌دهند برنده شدن در دعاوی جزء به این معنا نیست که شاکی می تواند پولی دریافت کند. 

دابسون به Go Public شبکه خبری CBC گفت: مطمئن نیستم بتوانم پولی بگیرم. وقتی با فردی مانند این (پیمانکار) سر و کار دارید… حکم دادگاه بی اثر است. 

دابسون اواخر 2014 فردی به نام نلسون گروس را برای افزودن طبقه دوم به خانه اش در نووا اسکوشیا در ازای پرداخت 117 هزار و 500 دلار استخدام کرد. اما کار بعد از چند ماه بطور ناگهانی متوقف شد و گروس به تماس های او پاسخ نداد. در آن زمان دابسون شرکت دیگری را برای تکمیل کار استخدام کرد و در نوامبر 2015 از گروس شکایت کرد. گروس در ماه مه 2016 در دادگاه محکوم به پرداخت 21 هزار دلار شد. اما دابسون هنوز یک دلار از این پول را دریافت نکرده است. 

اسناد دادگاه و سوابق ثبت استانی نشان می دهد که حداقل هشت نفر با موفقیت از همان پیمانکار در دادگاه دعاوی جزء شکایت کرده اند، اما پنج نفر از آنها به Go Public گفتند هنوز پولی دریافت نکرده اند. 

دادگاه‌ های دعاوی جزء به مواردی رسیدگی می‌ کنند که در آن شاکیان خواهان مبلغ پایین تری هستند. اینگونه پرونده ها در مدت زمان کوتاه تر رسیدگی و به نتیجه می رسد. طبق آخرین آمار کانادا، بین سال های 2018 تا 2022 تعداد 565 هزار پرونده قضایی در دادگاه های دعاوی جزء ثبت شد. 

اما جیمز لگ، وکیل متخصص در قوانین مدنی می گوید برنده شدن در این دادگاه ها تنها نیمی از راهی است که باید طی کنید. مشکل اینجاست که اکثر محکومین مایل به پرداخت خسارت نیستند.  برخلاف دادگاه خانواده که دارای یک بخش اجرایی است که به وصول نفقه کمک می کند، برندگان دادگاه دعاوی جزء از هیچ حمایت اجرایی برخوردار نیستند و باید خود پول شان را پس بگیرند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید