اخباراخبار کانادا

انتظار طولانی بیماران کانادایی برای انجام اسکن های پزشکی

کانادا- اوا هاجز ساکن تورنتو، در سال 2019 متوجه شد که سرطان سینه در مراحل اولیه دارد و به لامپکتومی نیاز دارد. پس از عمل جراحی، به وی گفته شد که باید هر شش ماه یک بار، اسکن های بعدی را انجام بدهد تا از عدم بازگشت سرطان اطمینان حاصل شود. اما پاندمی کووید-19 باعث لغو بسیاری از پروسه های پزشکی غیرفوری شد. هاجز جزو بیمارانی بود که ماموگرافی بعدی اش به دلیل عدم فوریت به تعویق افتاد. متاسفانه دو ماه بعد سرطان بازگشت و او به لامپکتومی دوم نیاز پیدا کرد. 

هاجز تنها یکی از بسیاری از کانادایی‌هایی است که به دلیل انباشته شدن درخواست های تشخیص طبی در سراسر کشور، در لیست انتظار طولانی به سر می برند. 

به گفته دکتر آنیا کیلار، معاون انجمن رادیولوژیست های کانادا، حتی قبل از همه گیری نیز، زمان انتظار برای تصویربرداری پزشکی بالا بود، به طوری که برخی از بیماران تا 89 روز برای MRI و 82 روز برای CT منتظر می ماندند. اما تاخیرات به دلیل پاندمی تشدید شده است. کمبود رادیولوژیست نیز فشار مضاعف را بر تعداد رو به کاهش متخصصان، وارد کرده است. کیلار افزود: حجم کار و فرسودگی شغلی، برخی از رادیولوژیست ها را به بازنشستگی زودهنگام سوق داده است. در حالی که تعداد دانشجویانی که در سال های اخیر وارد این رشته شده اند نیز کاهش یافته است. 

بر اساس داده ها، در سال 2022 تنها 3.6 درصد از متقاضیان دوره رزیدنسی در کانادا، رادیولوژی را به عنوان انتخاب اول خود قرار داده اند، در حالی که شمار متقاضیان در سال 2010 حدود 4.5 درصد بود. 

با اینکه دولت فدرال در ماه مارچ 2 میلیارد دلار به استان ها و مناطق برای رسیدگی به تاخیرات پزشکی ناشی از پاندمی، اختصاص داد، اما کیلار بر ضرورت توزیع عادلانه این بودجه در بخش های کلیدی و شفافیت در مورد نحوه تخصیص آن تاکید دارد. از نظر وی کانادا باید برای جذب نیروی جدید و حفظ تکنیسین های تصویربرداری، از جمله با افزودن فرصت رزیدنسی بیشتر برای دانشجویان پزشکی، تلاش کند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید