اخباراخبار کانادا

امیدواری محققان به درمان جایگزین متادون برای معتادان

مونترال – در حال حاضر، از معتادان به مواد مخدر خواسته می شود که هر روز به مدت دو تا سه ماه در داروخانه حاضر شوند تا درمان با متادون یا مورفین را که باید تحت نظارت دقیق مصرف شود، شروع کنند. 

دیدیه جوتراس اسود، استاد روانپزشکی دانشگاه مونترال و نویسنده اصلی مطالعه ای که روز چهارشنبه در مجله آمریکایی روانپزشکی منتشر شد، گفت: پیگیری این درمان ها به سطح بالایی از تعهد و انگیزه نیاز دارد. ما با افراد آسیب پذیری سرو کار داریم که مایل نیستند این نوع درمان را شروع کنند. 

نتایج مطالعه جدید نشان می دهد که می توان بدون کاهش شانس موفقیت، درمان انعطاف پذیرتری را در خانه ارائه داد.

در فاصله ژانویه تا سپتامبر 2021، بیش از 20 نفر در روز جان خود را به دلیل اوردوز یا مصرف بیش از حد مواد مخدر از دست داده اند. این آمار در سال 2018، یعنی قبل از پاندمی کووید-19، روزانه 19 نفر بود. 

درمان جدید که در یک آزمایش بالینی ارائه شده است، مبتنی بر تجویز بوپرنورفین-نالوکسان است که با نام تجاری Suboxone نیز شناخته می شود. تیم تحقیقاتی، در فاصله اکتبر 2017 و مارچ 2020، بیش از 270 داوطلب را در هفت بیمارستان در کبک، انتاریو، آلبرتا و بریتیش کلمبیا در پروژه مطالعاتی شرکت دادند. میانگین سنی شرکت کنندگان 39 سال و 35 درصد از آنان زن بودند. کلیه داوطلبان با اعتیاد به مواد مخدر ناشی از داروهای مخدر تجویزی یا غیرقانونی مانند مورفین، آکسی کودون یا فنتانیل دست و پنجه نرم می کردند. 

داوطلبین به دو گروه تقسیم شده و نیمی از آنها متادون را تحت نظارت دقیق در داروخانه و نیمی دیگر ساباکسون را در خانه دریافت کردند. از هر دو گروه خواسته شد تا به مدت 24 هفته تحت درمان باقی بمانند. 

جوتراس اسود گفت: ساباکسون در مقایسه با متادون کارآمدتر است و با خطر کمتری برای اوردوز همراه است، که با مدل مراقبتی پیشنهادی محققان، یعنی مراقبت با سطح نظارت کاهش یافته، مطابقت داشت. محققان توصیه می کنند که پس از دو هفته اول، بیماران درمان با سوباکسون را بدون نظارت یعنی در خانه ادامه بدهند. وی افزود: اینکه مجبور نشوید هر روز به داروخانه بروید، امتیاز کوچکی نیست. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید