علم و دانش

امکان پیش بینی سرطان ریه نزد سیگاری ها با دقت هشتاد و پنج درصد 

سرطان ریه شایع ترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. بر اساس مطالعه جدیدی که توسط EurekAlert گزارش شده است، دانشمندان تنها با استفاده از یک الگوی کامپیوتری انقلابی توانسته ‌اند به دقت پیش ‌بینی کنند آیا احتمال ابتلای فرد به سرطان ریه وجود دارد یا خیر.

این مطالعه توسط توماس کالندر از دانشگاه کالج لندن در کنار تیمی از محققان انجام شد و گزارش آن در مجله معتبر PLOS Medicine منتشر شد.

مدل کامپیوتری از تعداد بسته‌ هایی که در روز دود می ‌شود، تعداد سال‌ هایی که فرد سیگار کشیده و سن آنها استفاده می ‌کند. دانشمندان امیدوارند که سیستم جدید به پزشکان اجازه دهد تا بیمارانی را که در معرض خطر بالاتری برای انجام غربالگری سرطان ریه هستند، بهتر شناسایی کنند. 

متاسفانه، برای پزشکان دشوار است که بدانند چه کسی را برای چنین غربالگری در اولویت قرار دهند، زیرا استانداردهای قبلی، تشخیص  در یک معاینه معمول را امکان‌پذیر نمی کرد. ولی مدل کامپیوتری جدید طراحی شده توسط محققان توانست هم احتمال ابتلا به سرطان ریه و هم احتمال مرگ را با حساسیت تقریبا 85 درصدی پیش بینی کند.

کالندر در مورد این مطالعه گفت: ما می دانیم که غربالگری برای افرادی که شانس بالایی برای ابتلا به سرطان ریه دارند، می تواند نجات بخش باشد. با یادگیری ماشینی، توانسته ‌ایم نحوه تشخیص افراد در معرض خطر را به طور قابل ملاحظه‌ ای ساده کرده و رویکردی را ارائه کنیم که می ‌تواند گامی هیجان انگیز در جهت اجرای گسترده غربالگری شخصی برای تشخیص زودهنگام بسیاری از بیماری ‌ها باشد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید