مقالاتمقالات اجتماعی

امکان آتش‌سوزی ‌های بیشتر و گسترده تر منابع طبیعی در کانادا!

مدتی است خبر آتش سوزی های گسترده در کانادا به سرخط اخبار جهان راه یافته است. در هنگام شنیدن این اخبار و رویارویی با این آتش سوزی های گسترده، این سوال برایمان پیش می آید که چه خبر است؟ چرا در یک مدت کوتاه طوفان های شدید در انتاریو، سیل در نوا اسکوشیا و گرمای بی سابقه ما را محاصره کرده اند؟

پاسخ این سوالات در تغییرات آب و هوایی نهفته است که مسبب اصلی آن خود ما انسان ها بودیم و حالا بیشتر از هر کسی گریبان خودمان را گرفته است. 

هر چند جنگل های کانادا به دلیل وسعت زیادشان، سال های قبل نیز آماج تازیانه آتش سوزی قرار گرفته اند، اما تعداد و گستره آتش سوزی های امسال آنقدر زیاد بوده که حتی درک آن نیز مشکل است. امسال تاکنون در مجموع 5812 مورد آتش سوزی رخ داده است که حدود 15 میلیون هکتار جنگل را با خاک یکسان کرده اند. جالب است بدانید که در سال های 1988، 1989، 1991 و 1998 بیش از 100 هزار مورد آتش سوزی در کانادا رخ داده است. اما آتش سوزی های امسال از نظر وسعت با این سال ها بسیار تفاوت دارند، زیرا به عنوان مثال آتش سوزی های سال 1995 فقط 7 میلیون هکتار از جنگل های کانادا را از بین برد، در حالی که آتش سوزی های امسال تاکنون 15 میلیون هکتار جنگل را از بین برده اند. 

بر اساس آخرین گزارش وضعیت آتش سوزی در کانادا، تعداد آتش‌ سوزی ‌ها در این زمان از سال بسیار بالاتر از میانگین است و منطقه پوشش آتش سوزی نیز به مراتب بسیار بیشتر از میانگین بلند مدت است.

متاسفانه ویرانی همچنان ادامه دارد. در ابتدای هفته گذشته 1041 مورد آتش سوزی در سراسر کشور رخ داد که 656 مورد از آنها از کنترل خارج شدند.

شاید از نظر بعضی ها آتش سوزی های گسترده امسال تنها یک ناهنجاری طبیعی باشند. اما واقعیت این است که طوفان های شدید در انتاریو، سیل در نوا اسکوشیا و ثبت گرمای بی سابقه در سراسر جهان، به واقعیت جدیدی اشاره دارد که باید خود را برای آن آماده کنیم.

در مورد آتش ‌سوزی ‌های جنگلی، این بدان معنی است که باید منابع لازم از جمله نیروهای آتش نشان و امکانات اطفای حریق برای مبارزه با آتش سوزی های گسترده تری که متاسفانه در آینده به جان جنگل های کانادا خواهند افتاد، آماده باشد.

کانادا از اوایل ماه می در سطح آمادگی ملی 5 قرار دارد. این بدان معناست که منابع ملی به طور کامل متعهد هستند، تقاضا برای منابع بین سازمانی بسیار زیاد است و پتانسیل آتش سوزی های جدید بسیار بالا است.

کانادا حتی از کمک آتش نشانان خارج از کشور نیز استفاده کرده است و حتی نیروهای مسلح کانادا نیز برای مقابله با آتش سوزی بسیج شده اند.

اما شرایطی که امسال با آن مواجه بودیم، نشان می دهد که برای جمع آوری منابع بیشتر برای مقابله با آتش‌ سوزی ‌های آتی، به تلاش بیشتری نیاز داریم. 

کارگروه مدیریت آتش سوزی وایلد لند که یک گروه مشترک فدرال و استانی است، در آخرین برنامه خود خاطرنشان کرده است که تغییرات آب و هوایی در کنار گسترش مناطق شهری به مناطق وحشی، خطر آتش سوزی و گسترش سریع آن را افزایش داده اند. این سازمان بر تاثیرات عمیق اجتماعی، اقتصادی و زیست ‌محیطی آتش ‌سوزی ‌های مکرر تاکید دارد. در بیانیه این سازمان آمده است: «ما به عنوان یک کشور، باید در رویکرد خود برای انطباق با آتش سوزی و زندگی با آن، متحد و یکپارچه باشیم.

کاهش آتش سوزی های جنگلی و پیشگیری از آنها باید در اولویت قرار بگیرد. سازمان ‌های مسئول در این زمینه باید خود را سریعا با شرایط پیش رو تطبیق بدهند. زیرا مواجهه با آتش ‌سوزی ‌های گسترده جنگلی که به سرعت در حال تغییر هستند، تنها با تاکتیک ‌های سنتی امکان پذیر نیست و به یک عزم جدی و فرا سازمانی نیاز دارد». 

فاجعه ای که در اوایل ماه جاری در شهر لاهاینا در هاوایی و در سال 2016 در فورت مک موری رخ داد، نشان می دهد که آتش سوزی جنگلی با چه سرعتی می تواند یک جامعه را تهدید و نابود کند. 

قطعا کسانی که در مسیر این آتش سوزی های بی امان زندگی می کنند، باید با احساس ناامیدی و عدم اطمینان مبارزه کنند. به همین دلیل ما باید در حالی که خود را برای مقابله با سیل ها، طوفان ها و آتش سوزی های بعدی آماده می کنیم. از نظر روانی نیز خود را برای رویارویی با این فجایع طبیعی آماده کنیم. 

بسیاری از کانادایی‌ها در سال جاری به دلیل بلایای طبیعی زندگی خود را از دست داده ‌اند؛ زندگی برخی از آنها به طور دائم و برخی به طور مقطعی، تحت تاثیر این بلایای ویرانگر قرار گرفته است. 

کنار آمدن با همه اینها نیازمند روحیه سخاوت جمعی برای کمک به همسایگان و غریبه هاست. در حال حاضر ما نمود این نوع دوستی را در کمک های ارسالی به مناطق آسیب دیده مشاهده می کنیم. همه ما شاهد این هستیم که آلبرتایی ‌ها در خانه های خود را به سمت آوارگان مناطق درگیر آتش سوزی باز کرده اند.

به احتمال زیاد در هفته های پیش رو حجم آتش سوزی و بالتبع خسارات بیشتر خواهد شد. متاسفانه رکوردشکنی امسال، هشداری است برای اینکه خود را برای آینده ای سخت تر آماده کنیم.

امیدواریم حداقل برای رویارویی با آن آماده باشیم!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید