اخباراخبار کانادا

امتناع ترودو از رفع ابهامات پیرامون دخالت چین و تهدید نمایندگان چینی تبار پارلمان 

اتاوا- نخست‌وزیر جاستین ترودو ادعا می کند، زمانی که به کانادایی‌ ها گزارش توطئه دولت چین برای هدف قرار دادن نمایندگان پارلمان را ارائه کرد، بهترین اطلاعاتی که در اختیار داشت را به اشتراک گذاشت –  اطلاعاتی که از سوی سازمان امنیت کانادا ارائه نشده بود، او در عین حال در کنفرانس مطبوعاتی جمعه 5 ماه می، از پاسخ دادن به سوالات صریح در مورد موضوع خودداری کرد؛ 

ترودو گفت: بطور منظم از منابع مختلف گزارشات توجیهی دریافت می کنم، قصد ندارم در این مورد وارد جزئیات بشوم؛ من بهترین اطلاعاتی که در آن زمان در اختیار داشتم را با نماینده محافظه کار (مایکل چانگ) و کانادایی ها در میان گذاشتم. 

دولت در پی گزارش افشاگرانه Globe and Mail با پرسش‌ هایی در مورد نحوه رسیدگی به گزارش‌ های اطلاعاتی مربوط به توطئه دولت چین برای هدف قرار دادن نمایندگان پارلمان، مواجه شده است. این نشریه روز دوشنبه با استناد به یک سند فوق محرمانه سازمان اطلاعات و امنیت کانادا (مورخ 2021) ادعا کرد آژانس جاسوسی چین از طریق یک دیپلمات چینی در کانادا به نام ژائو وی، خانواده و بستگان چانگ (نماینده پارلمان کانادا) را در هنگ کنگ هدف قرار داده اما سازمان امنیت کانادا اقدامی انجام نداد.

خبرنگاران روز جمعه بارها از ترودو در این باره سوال کردند.  او به ذکر این که سازمان های اطلاعاتی کانادا – متشکل از افراد حرفه ای – جدیت و اعتبار تهدیدات را ارزیابی کرده و بر اساس آن تصمیم می گیرند اکتفا کرد. ترودو گفت اطلاعات مورد اشاره هرگز به دفتر او یا حتی وزیر امنیت عمومی وقت، منتقل نشد. 

چانگ از دولت کانادا خواسته است ژائو را اخراج کند. او می گوید: ما یک بیلبورد غول پیکر برای همه دولت های مستبد در جهان نصب کرده ایم که می گوید کانادا با مداخله جویی های خارجی که شهروندان کانادایی را هدف قرار می دهد، مشکلی ندارد. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید