مقالاتمقالات پزشکی

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند و آیا راهی برای هوشیاری سریع تر وجود دارد؟

ماندگاری الکل در بدن و راهکارهای سریع‌تر هوشیار شدن

همه ما می دانیم که اثرگذاری الکل می تواند تقریبا فورا رخ دهد و برای چندین ساعت ادامه داشته باشد. کسب اطلاع در مورد مدت زمان ماندگاری الکل در بدن، برای ایمن ماندن هنگام نوشیدن ضروری است. 

داشتن چنین اطلاعاتی می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید هر گونه اثر الکل قبل از نشستن پشت فرمان اتومبیل از بین رفته است. همچنین کمک می کند میزان ایمن مصرف الکل را بدانید و از تاثیرات منفی آن بر خواب و سلامتی جلوگیری کنید. 

در حالی که واکنش همه افراد به الکل یکسان نیست، بدن انسان فرآیندهای مختلفی را برای دفع الکل انجام می دهد که عمدتا با متابولیسم در کبد مرتبط است. 

ایان باد، داروساز Chemist4U، به Metro.co.uk گفت: الکل پس از مصرف، از طریق معده و روده کوچک به جریان خون جذب می شود. کبد تقریبا 90 درصد الکل را از طریق آنزیم هایی مانند الکل دهیدروژناز (ADH) و آلدهید دهیدروژناز (ALDH) متابولیزه می کند و الکل را به استالدهید و سپس به اسید استیک و در نهایت به دی اکسید کربن و آب تبدیل می کند که دفع می شود. درصد کمی از الکل نیز بدون تغییر از طریق ادرار، تعریق و تنفس دفع می شود.

الکل چقدر در بدن شما باقی می ماند؟

به گفته ایان، کبد او یک واحد الکل را در یک ساعت تجزیه می کند. او توضیح می دهد: یک نوشیدنی استاندارد معمولا حاوی حدود 10 گرم الکل خالص است. این ممکن است معادل یک گیلاس کوچک شراب (125 میلی ‌لیتر با 12 درصد الکل حجمی)، نصف لیوان آبجو (تقریبا 250 میلی ‌لیتر با 5 درصد الکل حجمی)، یا یک پیمانه الکل (25 میلی لیتر با 40 درصد الکل حجمی) باشد.

با این حال همانطور که گفته شد، زمان تجزیه الکل می تواند از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد. 

ایان باد می افزاید: به طور کلی، افرادی که وزن بدن بالاتری دارند، به دلیل حجم بیشتری از توزیع الکل در بدن، الکل را سریع ‌تر متابولیزه می کنند. با این حال، عوامل دیگری مانند سن می تواند متابولیسم، از جمله متابولیسم الکل را کاهش دهد، زیرا عملکرد کبد معمولا با افزایش سن کاهش می یابد.

تفاوت‌ های جنسیتی نیز نقش مهمی ایفا می‌ کنند، زیرا زنان اغلب به دلیل تفاوت در ترکیب بدن و فعالیت آنزیمی، الکل را کندتر از مردان متابولیزه می ‌کنند.

نکته مهم اینکه فقط به این دلیل که الکل متابولیزه می شود به معنای ایمن بودن آن نیست. 

ایان می‌ افزاید: با اینکه یک نوشیدنی الکلی در یک ساعت متابولیزه می شود، نوشیدن مشروبات متعدد می ‌توانند خطرات قابل‌ توجهی برای فرد ایجاد کند. 

چرا باید نوشابه های الکلی و گازدار را جایگزین کنید؟

ایان می گوید: با نوشیدن آب در بین نوشیدنی ‌های الکلی، به کبد خود زمان بیشتری برای پردازش مشروبات الکلی می دهید. نوشیدن آب همچنین اثرات حاد الکل، مانند اختلال در عملکرد شناختی را کاهش می دهد. 

توجه داشته باشید که الکل چندین ساعت بعد از مصرف می تواند در بدن شما شناسایی شود. این باعث می شود در تست تنفسی مردود شوید. 

به طور مشابه، آزمایش‌ های ادرار می ‌توانند متابولیت ‌های الکل را تا 48 ساعت پس از نوشیدن تشخیص بدهند. ضمن اینکه آزمایش ‌های مو مدت طولانی‌ تری (به طور بالقوه تا 90 روز) را پوشش می ‌دهند. 

چگونه الکل را به سرعت از بدن خود دفع کنیم؟

تنها راه موثر برای اطمینان از خروج الکل از سیستم بدن، پرهیز از مشروب الکلی است. در حالی که شایعات زیادی در مورد چگونگی خلاص شدن سریع تر از اثرات الکل وجود دارد، اما ایان تاکید می کند که هیچ روش علمی اثبات شده ای برای سرعت بخشیدن به روند پاکسازی الکل از بدن وجود ندارد. 

او ادامه می ‌دهد: افسانه ‌های رایج شامل نوشیدن قهوه، دوش آب سرد یا انجام ورزش‌ های بدنی میزان و سرعت متابولیسم الکل را افزایش نمی ‌دهند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید