مقالاتمقالات اقتصادی

اقشار کم درآمد، بیشترین قربانیان موج های پی در پی کووید

بر اساس الگویی که در شش موج کووید شاهد آن بودیم طی پاندمی کووید میزان مرگ و میر در میان ساکنین کم درآمد انتاریو نسبت به قشر مرفه جامعه بسیار بیشتر بوده است. داده های دیگر حاکی از آن است که کووید، بیماری عادلانه ای نبوده و مرگ و میر ناشی از آن در مناطق فقیرنشین انتاریو نسبت به مناطق مرفه دو برابر بوده است. حتی پس از ارائه واکسن، داروهای ضد ویروس و سایر درمان ها همچنان آمار مرگ و میر کووید در مناطق فقیرنشین بالاتر بوده، و درخواست های مکرر جهت دسترسی مناسب و برابر به منابع بهداشتی نشان می دهد که برای بسیاری از اقشار جامعه پایان پاندمی دور از ذهن است.

موج های اومیکرون همچنان اقشار کم درآمد را نشانه گرفته اند:

دکتر شارمیشامیشرا، متخصص بیماری های عفونی، مدل ساز آماری و سرپرست تیم تحلیل داده های مرگ و میر ناشی از کووید، اطلاعات مربوط به موج ششم کووید را تحلیل می کند؛ پیش تر تحلیل های مربوط به پنج موج قبلی کووید در نشریه علمی کووید-19 انتاریو به چاپ رسیده بود. میشرا و همکارانش  با اظهار نگرانی از احتمال وقوع موج بعدی در پاییز سال جاری، خواستار ایجاد زیرساخت های پیشگیری و درمانی برای اقشار آسیب پذیر جامعه- از جمله افراد مسن و کم درآمد- شدند. او که در طول پاندمی مسئول تحلیل آمار مرگ و میر ناشی از کووید بوده معتقد است الگوی نابرابری در مورد شیوه بستری بیماران، ارائه مراقبت های ویژه و خدمات اولیه پزشکی نیز مشاهده می شود.

در تحلیل صورت گرفته مشخص شد این الگوی نابرابری در کل استان وجود دارد و مناطق فقیرنشین (منطقه پیل، شمال غرب تورنتو، بخش هایی از اتاوا و شمال انتاریو) -با اکثریت نیروی کار- شاهد بیشترین میزان مرگ کووید بوده اند. همچنین بیشترین قربانیان کووید را بی خانمان ها و آوارگان تشکیل می دهند. تحقیقات دو سال گذشته حاکی از آن است که در هر موج از پاندمی کارگران فقیر انتاریو، جمعیت مهاجر و اقلیت ها نه تنها در خصوص دستیابی به تست های کووید، تشخیص و درمان بیماری بلکه در میزان مرگ و میر نیز شاهد تبعیض و نابرابری آشکار بوده اند.  با بررسی کدهای پستی مشخص شد در آوریل سال 2021 و پس از ارائه نخستین محموله های واکسن، مناطق فقیرنشین و بی خانمان ها که اکثریت ساکنان آن را نیروی کار مفید و فعال جامعه تشکیل می دهند، هیچ واکسنی دریافت نکرده اند. تنها 20% از ساکنین منطقه پیل دوز بوستر واکسن را دریافت کرده اند. بنا به اظهارات دکتر رازک -مسئول پژوهش های کمیته علمی کووید- متاسفانه با وقوع این پاندمی حقیقت تلخ تاریخی دوباره تکرار شد: در طول تاریخ همواره بیماری ها اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه را هدف قرار داده اند. 

سخنگوی وزارت بهداشت از تصمیم دولت برای ایجاد پل ارتباطی با افراد واکسینه نشده جامعه سخن گفت. دولت با اتخاذ استراتژی های گوناگون تصمیم گرفته است مراکز واکسیناسیون را در مدارس، مراکز تجمعات و کلیساها گسترش داده، از شبکه های اجتماعی برای تبلیغ واکسیناسیون استفاده کند و بروشورهای تبلیغ واکسن را به 300 زبان دنیا ترجمه کند. همچنین، دولت انتاریو در صدد است دوزهای اول، دوم و بوستر واکسن کووید را در اختیار تمامی افراد آسیب پذیر جامعه قرار دهد و طرح هایی را برای حمایت از افراد مسن و آسیب پذیر جامانده از واکسیناسیون در دستور کار خود قرار داده است. دکتر میشرا و تیمش تحقیقاتی انجام داده اند تا دریابند چرا علیرغم انجام واکسیناسیون گسترده دوزهای اول و دوم در مناطق مستعد و آسیب پذیر که تابستان گذشته صورت گرفت.

همچنان آمار بیماری و بستری در این مناطق بیشتر است و نابرابری آمار مرگ و میر میان اقشار پردرآمد و کم درآمد جامعه مشاهده می شود. در نتیجه آموزش ها و تبلیغات صورت گرفته، در حال حاضر شاهد استقبال اقشار پایین جامعه از مراقبت های درمانی و دوزهای بوستر واکسن هستیم. 

باید پذیرفت که اقشار کم درآمد به دلیل استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و عدم امکان رعایت فاصله اجتماعی در طول پاندمی همواره در معرض عفونت ها و بیماری های شدیدتری بودند. نابرابری های ساختاری همچون عدم امنیت، نداشتن محل زندگی دایم، فقر غذایی و بیکاری زمینه ساز ایجاد بیماری های دیگری میشود. بیماریهایی همچون دیابت و بیماری های قلبی می شود که در نهایت احتمال ابتلا به کووید و مرگ ناشی از آن را افزایش می دهند. به علاوه، اقشار کم درآمد در صورت ابتلا به بیماری امکان استراحت در منزل و استفاده از مرخصی را ندارند. آن ها مجبورند برای پرداخت قبض و هزینه های زندگی در جامعه رفت و آمد کنند و با این کار زمینه ساز گسترش بیماری می شوند. دکتر مصطفی هرجی- مسئول دفتر سلامت منطقه نیاگارا- طرحی ارائه داده که بر اساس آن  در دوران پاندمی مرخصی با حقوق به کارگران اعطا شود. او درخواست کرد این طرح برای حداقل یک سال دیگر تمدید شود. 

هفته گذشته گروهی از پزشکان، پرستاران و کارکنان کادر درمان در نامه ای سرگشاده به داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، خواستار اجرای طرح مرخصی ده روزه شامل حال تمامی کارکنان –به ویژه اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه- شدند؛ طرحی که زمینه ساز فرهنگ استراحت در منزل هنگام بیماری و جلوگیری از گسترش بیش از پیش عفونت خواهد بود؛ دست اندرکاران می دانند مردم از این پاندمی، پوشیدن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی به ستوه آمده اند، اما باز هم باید به مبارزه با بیماری ادامه داد و به این نکته توجه کرد که کووید همچنان در حال قربانی گرفتن- به ویژه از میان اقشار آسیب پذیر جامعه- است. پس نباید اجازه دهیم جان دادن انسان ها و بی عدالتی های اجتماعی و درمانی به امری عادی و بی اهمیت تبدیل شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید