مقالاتمقالات سیاسی

خدمت یا خیانت؟ اقدام جدید دولت انتاریو در جهت تغییر سیستم درمان

این روزها حرف و حدیث های زیادی درباره اقدام جدید دولت فورد در زمینه سیستم سلامت شنیده می شود. 

خیلی ها می گویند فورد با به فروش گذاشتن خدمات درمانی، راهی را در پیش گرفته که تا کنون هیچ سیاستمدار کانادایی پا در آن نگذاشته است. بعضی دیگر معتقدند نخست وزیر انتاریو با این اقدام دست سودجویان بخش خصوصی را برای خالی کردن جیب مردم به بهانه ارائه ساده ترین خدمات درمانی باز خواهد گذاشت، عده ای نیز ابراز نگرانی می کنند این اقدام دولت، بیمارستان های عمومی را از کادر درمان خالی کرده و همه آنها را به سمت اشتغال در بخش خصوصی روانه خواهد کرد. جالب اینکه در این میان عده ای حتی باور دارند سیستم همگانی درمان کانادا یکی از بهترین ها در جهان است که بسیاری از کشورهای غربی حسرت آن را دارند.

اما واقعیت برنامه جدید دولت چیست؟ 

دولت انتاریو روز دوشنبه پس از جلسه ای که استان مدت ها منتظر برگزاری آن بود، اعلام کرد قصد دارد برای کاهش زمان طولانی انتظار برای بیماران، کلینیک های مستقل را در استان توسعه دهد.

اما آیا این تصمیم به معنی درستی گزاره های بالاست؟ خیر؛ 

اینکه گمان کنیم انتاریو نخستین استانی است که دست به چنین اقدامی می زند، نشانه ناآگاهی ما نسبت به سایر استان هاست. در واقع، مجاز کردن کلینیک های خصوصی برای ارائه خدمات درمانی که در بیمارستان های دولتی تحت پوشش بیمه همگانی انجام می شود، راهکاری است که انتاریو از استان های پیشرویی مانند بریتیش کلمبیا و کبک وام گرفته است.

انتقاد منتقدینی که می گویند این اقدام به سودجویی بخش خصوصی منجر می شود نیز نادرست است. طرف مقابل بیمارستان های دولتی، نه یک نهاد واحد، بلکه متشکل از نقش آفرینان متعددی از پزشکان، کلینیک های تخصصی و داروخانه هاست که در نتیجه، قدرت انحصاری را در اختیار کسی قرار نمی دهد. کسانی هم که می گویند این اقدام، کادر درمان را از پزشک و پرستار گرفته تا سایر شاغلین، از بیمارستان های دولتی به سمت کلینیک های خصوصی روانه می کند، باید به خاطر داشته باشند هر کلینیکی که متقاضی توسعه در این طرح باشد، باید بتواند ابتدا برنامه خود را برای جذب نیروی کار به دولت ارائه دهد. به علاوه، اگر تهدید خالی شدن بیمارستان های دولتی از کادر درمان به اندازه ای که این منتقدان ابراز نگرانی می کنند، جدی بود، چرا بسیاری از روسای بیمارستان ها طرح دولت را در توسعه کلینیک های مستقل تایید کرده اند؟ احتمالا دلیلش این است که آنها اندکی بیشتر از ما به پیچیدگی چنین جابه جایی هایی اشراف داشته و از ساده انگاری به دورند. جمله دیگری که زیاد شنیده می شود این پیش فرض است که سیستم درمانی کانادا به اندازه ای عالیست که بهبود آن، جز با متضرر کردن بیمار، امکان ندارد. بله، از نظر دسترسی رایگان همگانی به درمان این حرف درست است، اما آیا بیمار در مواجهه با زمان انتظار طولانی چند ماهه می تواند همچنان به این سیستم اعتماد کند؟

و باز هم بله، سیستم درمان کانادا نسبت به اوضاع آشفته بهداشت و درمان در آمریکا از وضعیت بهتری برخوردار است، اما به هیچ وجه نمی توان آن را رویای کشورهای اروپایی دانست؛ کشورهایی که با آزمودن روش های گوناگون ارائه خدمات درمانی، موفق شده اند بیماران را نه فقط در تئوری، بلکه در عمل راضی و خشنود نگه دارند.

فراموش نکنیم شلوغی بیمارستان ها و خواباندن بیماران در راهروها بود که بخشی از مردم را از لیبرال ها ناامید کرد و موجب روی کار آمدن داگ فورد شد. اگر اکنون نگران متزلزل شدن سیستم فعلی درمان هستید، بدانید از یک سیستم رو به زوال که از بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان عقب مانده است، دفاع می کنید.

در فهرست فعلی دولت، توسعه کلینیک های خصوصی برای انجام اعمال جراحی چشم، زانو و لگن در اولویت قرار دارد؛ جالب اینکه تا کنون هم کلینیک های خصوصی برای انجام عمل های غیر ضروری زیبایی فعالیت داشته و با وجود دریافت مبالغ کلان از بیماران، کسی خواستار تعطیلی آنها نشده بود. اما برای انجام عمل های ضروری و فوری، منتقدان نگران جیب بیماران شده اند.

دولت انتاریو امروز به جای تکیه بر ایئولوژی پوسیده دسترسی رایگان همگانی به درمان، اقدام به آزمودن روش های عملی برای تسریع دسترسی بیماران به درمان هایی کرده است که فورا به آن نیاز دارند. در چنین شرایطی حتی آزمون و خطا کردن بهتر از دست روی دست گذاشتن و بحث های تئوری درباره مزایا و معایب است.

هیچ کس نمی داند آیا اقدام جدید دولت انتاریو با موفقیت همراه خواهد بود یا خیر. به ویژه اینکه دولت فورد لیست بلند بالایی از ناکامی ها را در کارنامه خود دارد. اما قطعا ادامه مسیر قبلی سیستم درمان، با توجه به همه نقص ها و کمبودها، راهی به سوی آینده ندارد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید