مقالاتمقالات پزشکی

اقدام به خودکشی در زنانی که از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می ‌کنند بسیار کمتر است

بر اساس تحقیقات، مصرف قرص‌ های هورمونی ممکن است سلامت روان زنان را به خطر نیندازد. محققان فنلاندی دریافتند احتمال اقدام به خودکشی در زنانی که از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنند نسبت به زنانی که مصرف نمی کنند بسیار کمتر است.

نتایج حاصل از بررسی 600000 زن، نگرانی های مربوط به تاثیر قرص های هورمونی بر سلامت روان را برطرف می کند.

هزاران زن به دلیل عوارض حاصل از داروهای ضد بارداری، از جمله تغییرات خلق و خو، اضطراب و افسردگی، از مصرف آن اجتناب می کنند. 

دکتر النا تافول، مدیر پروژه دانشگاه هلسینکی، گفت: ما قصد داشتیم داده‌ های قبلی را تایید کنیم و انتظار چنین چیزی را نداشتیم.

او این موضوع را خبری خوب برای مصرف کنندگان قرص های ضد بارداری دانست.

از اقدامات و روش های ضد بارداری علاوه بر قرص می توان به ایمپلنت ضد بارداری، سیستم داخل رحمی (IUS) و پچ (چسب بارداری) اشاره کرد. 

در حال حاضر چه روش‌ هایی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد؟

هدف از این اقدامات پیشگیرانه، جلوگیری از بارداری است. اگر اسپرم مرد به تخمک زن برسد، امکان بارداری وجود دارد.

اقدامات پیشگیرانه با جدا نگه داشتن تخمک و اسپرم از هم، با عدم تخمک گذاری یا جلوگیری از چسبیدن اسپرم و تخمک لقاح یافته به دیواره رحم، مانع بارداری می شوند. 

اقدامات جلوگیری از بارداری برای اکثر مردم بریتانیا رایگان است. روش های موجود عبارتند از:

-دیافراگم ضد بارداری یا کلاهک ضد بارداری

– قرص های ترکیبی

– کاندوم

– ایمپلنت ضد بارداری

– آمپول ضد بارداری

 – پچ یا چسب ضد بارداری

– کاندوم زنانه

– IUD (دستگاه داخل رحمی یا سیم پیچ)

– IUS (سیستم داخل رحمی یا کویل هورمونی)

– پیشگیری طبیعی (آگاهی از زمان تخمک گذاری و باروری)

– قرص هایی که فقط حاوی پروژسترون هستند

– حلقه واژینال.

 

تقریبا از هر شش زن 15 تا 49 ساله در بریتانیا و ایالات متحده، یک نفر از قرص ضد بارداری استفاده می کند و این روش محبوب ترین روش پیشگیری از بارداری محسوب می شود. این قرص با ترشح استروژن و پروژسترون، مانع تخمک گذاری در چرخه قاعدگی زنان می شود. 

چسب ضد بارداری (پچ پوستی) و حلقه واژینال (که در داخل واژن قرار می گیرد) نیز این هورمون ها را آزاد می کنند و عملکرد یکسانی دارند. 

بقیه روش ‌های پیشگیری از بارداری از جمله قرص هایی که فقط حاوی پروژسترون هستند، آمپول ضد بارداری، ایمپلنت و IUS نیز با ترشح پروژسترون در جریان خون مانع تخمک گذاری می شوند.

اما برخی از زنان پس از استفاده از این روش های پیشگیری از بارداری، دچار مشکلات سلامت روان می شوند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، تغییرات خلق و خو، افسردگی و خودکشی با مصرف قرص ها و سایر روش های هورمونی ضد بارداری مرتبط هستند. 

دانشمندان اظهار داشتند که تغییر سطح هورمون های جنسی، به ویژه پروژسترون، بر مناطقی از مغز که عملکرد شناختی و پردازش احساسات را کنترل می کنند، تاثیر می گذارد. 

در تحقیقات محققان فنلاندی، نیمی از زنان حداقل به مدت شش ماه از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده کرده بودند، و بقیه زنان از هیچ روشی استفاده نکرده بودند. این تحقیق که قرار است این هفته در کنگره مجازی روانپزشکی اروپا ارائه شود، تنها به بررسی میزان خودکشی در سال‌ های 19-2017 می ‌پردازد.

این تجزیه و تحلیل نشان داد افرادی که از روش ‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی ‌کردند، 37 درصد بیشتر در معرض اقدام به خودکشی بودند. 

344 مورد اقدام به خودکشی در میان زنانی بود که از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کردند. در مقابل، 474 مورد اقدام به خودکشی در میان زنانی بود که از قرص های ضد بارداری هورمونی استفاده نمی کردند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید