مقالاتمقالات اقتصادی

اقتصاد کانادا در حال کوچک شدن است و این به معنای نزدیک شدن رکود می باشد

براساس آمارها، اقتصاد کانادا در ماه جولای پس از چهار فصل متوالی رشد، انقباض را تجربه کرده است.  برخی کارشناسان هشدار داده اند که افت ارقام رشد اقتصادی در سه ماهه دوم امسال، نشانه ای دال بر این است که کشور به سمت رکود حرکت می کند.

ارقام اولیه این ماه که چهارشنبه 31 آگوست منتشر شد نشان دهنده کاهش 0.1% در تولید ناخالص داخلی واقعی (GDP) یا ارزش کل بازار کالاها و خدمات تولید شده در کانادا در آن دوره است. 

در عین حال اداره آمار کانادا گزارش داده که نرخ رشد اقتصادی سالیانه این کشور در سه ماهه دوم امسال حدود 3.3% بوده که کمتر از برآوردهای اولیه آژانس فدرال برای رشد اقتصادی امسال است که حدود 4.6% بوده است.

از نظر اقتصاددانان، رکود به معنی GDP منفی در دو فصل متوالی است. اگر چه بررسی های اولیه نشان می دهند که اقتصاد کانادا در ماه جولای کوچک شده است، اما این کشور هنوز یک فصل کامل در امسال شاهد رشد منفی تولید ناخالص داخلی نبوده است. از نظر فنی در صورتی که رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم و چهارم کانادا در سال 2022 منفی باشد، کشور از اواخر امسال وارد رکود خواهد شد.

اما جانزن اقتصاددان ارشد RBC علی رغم تولید ناخالص منفی در ماه جولای، انتظار دارد که رشد تولید ناخالص داخلی کانادا در چند فصل آینده، به دلیل بازار کار قوی این کشور همچنان مثبت بماند. 

او گفت: زمانی که فشارهای ناشی از تورم و نرخ بهره بالا در سال آینده به طور قابل توجهی فروکش کنند، انتظار یک رکود متوسط را خواهیم داشت.

او معتقد است که این اتفاق تنها در سه ماهه دوم و سوم سال 2023 رخ خواهد داد و عمدتا ناشی از رکود مسکن خواهد بود. 

اما درک هولت نائب رئیس و رئیس اقتصاد بازار سرمایه در اسکوشیا بانک، نسبت به ارقام تولید ناخالص داخلی آتی کمتر خوشبین است و پیش بینی کرد که در سه ماهه سوم 2022 شاهد رشد اقتصادی صفر درصد باشیم.

او در یادداشتی گفت: شرایط امروز اقتصاد کانادا با روایت ما از شتاب تعدیلی در سه ماهه سوم سال مطابقت دارد، زیرا رشد فوق العاده اقتصادی در نیمه اول سال 2022 احتمالا به قیمت رکود در نیمه دوم سال تمام شود.

گزارش روز چهارشنبه مرکز آمار کانادا نشان داد که صنایع حساس به تغییرات نرخ بهره بانک مرکزی کانادا، به طور کلی بیشترین آسیب را متحمل شده اند. براساس این آمارها بخش های ساخت و ساز، املاک و مستغلات و امور مالی و بیمه همگی در ماه جون فعالیت کمتری را در بازار گزارش کرده اند.

اما برخی از صنایع نیز کمتر تحت تاثیر افزایش نرخ بهره قرار گرفته اند، زیرا هزینه های آنها مستقیما به نرخ های هدف بانک مرکزی وابسته نیست؛ از این میان می توان به بخش های مواد غذایی، هتل داری و سرگرمی اشاره کرد که همگی در ماه جون به رشد خود ادامه داده اند.

دیوید مک دونالد اقتصاددان ارشد مرکز کانادایی سیاست های جایگزین در این باره می گوید: مردم روز به روز بیشتر از خرید کالاها فاصله می گیرند، این همان کاری بود که در میانه همه گیری انجام دادند (زیرا تنها کاری بود که در آن زمان می توانستند انجام دهند) و به سمت خرید خدمات روی می آورند، زیرا اکنون کسب و کارهای این حوزه مجددا بازگشایی شده اند و محدودیت ها از بین رفته است.

در عین حال گزارش ها حاکی از این است که دستمزدها در سه ماهه دوم امسال 2% افزایش داشته اند که استان های انتاریو و آلبرتا بیشترین سهم را در این میان داشته اند. در ضمن براساس گزارش مرکز آمار کانادا، رشد دستمزد در استان های آتلانتیک در سه ماهه دوم امسال، تقریبا دو برابر نرخ کشوری بوده است.

اما با وجود اینکه درآمد مصرفی خانوارها افزایش یافته است، اما نرخ پس انداز در میان خانوارها از 9.5% در سه ماهه اول امسال به 6.2% کاهش یافته که عمدتا به دلیل تورم بوده است.

از آنجایی که امروزه تورم نیز به مشکلات اقتصاد کانادا افزوده شده، بانک مرکزی امیدوار است تا با کاهش نرخ استقراض و کند کردن روند رشد فعالیت های اقتصادی، تورم را به هدف 2% خود بازگرداند.

با رسیدن نرخ تورم سالیانه در ماه جولای به 7.6%، انتظار می رود بانک مرکزی کانادا در 7 سپتامبر، بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد. 

مک دونالد می گوید هنوز زود است که بگوییم آیا کانادا به سمت رکود حرکت می کند یا خیر. اما خاطرنشان کرد که اعلامیه های افزایش نرخ بهره، نقش مهمی در تعیین مسیر اقتصادی کشور در سال آینده ایفا خواهند کرد. 

مک دونالد گفت: همه چیز واقعا به بانک کانادا بستگی دارد. اگر بانک مرکزی در ماه سپتامبر نرخ بهره را 75 صدم درصد افزایش دهد و در طول پاییز نیز شاهد افزایش نرخ بهره باشیم، کشور احتمالا وارد رکود خواهد شد.

او در پایان گفت: ما در حال حاضر نه در رکود هستیم و نه نزدیک به آن قرار داریم اگر رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم امسال منفی باشد، نشان می دهد که ما به رکود نزدیک شده ایم. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید