اخباراخبار کانادا

اقتصاد کانادا در آستانه فروپاشی است

 

کانادا-  دیوید روزنبرگ و جولیا ولدینگ، مقاله ای را در فایننشال پست منتشر کرده و وضعیت اقتصادی کانادا را تشریح کرده اند. در اینجا چکیده ای از مقاله ارائه می گردد. 

با وجود روند تهاجمی افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا، علیرغم رکود بازار املاک مسکونی و بالا بودن میزان بدهی خانوارهای کانادایی، معتقدیم اقتصاد کشور به سمت رکود شدیدتر از آنچه پیش بینی شد، می رود. تجزیه و تحلیل های ما حاکی از کاهش 1.4 درصدی تولید ناخالص داخلی (GDP) است. توجه داشته باشید که رکود در صنعت ساختمان می تواند منجر به افزایش 1.4 درصدی نرخ بیکاری از 4.9 درصد فعلی به 6.3 درصد شود. 

در چند دهه اخیر، سهم بازار مسکن از تولید ناخالص داخلی به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. سرمایه گذاری مسکونی از پایین ترین سطح در سال 1995 (با 7.7 درصد) امروز به 11.4 درصد افزایش یافته است. اما معتقدیم بازار مسکن با توجه به ادامه روند افزایش نرخ بهره و عوامل بنیادین دیگر، طی ماه های آینده با رکود روبرو خواهد شد.  

وضعیت مشابه در بازار کار مرتبط با ساخت و ساز وجود دارد. در حالی که طی چند دهه گذشته شاهد افزایش گسترده نسبت اشتغال در ساخت و ساز به کل اشتغال بودیم، اگر این سهم به میانگین 6.4 درصد قبلی بازگردد، حدود 283 هزار نیروی کار شاغل در این بخش بیکار شده و منجر به افزایش نرخ بیکاری به 6.3 درصد خواهد شد.  

چندین عامل دیگر نیز وجود دارد که  آسیب ناشی از فروپاشی بازار مسکن را تشدید می کند.  

یکی از عوامل اینکه بر خلاف آمریکا که وام های مسکن با نرخ ثابت در آن غالب است، نسبت مالکان جدید در کانادا که نرخ های متغیر را انتخاب می کنند، از حدود 7 درصد در ابتدای سال 2020 به 56 درصد در دوماهه نخست سال 2022 افزایش یافت. با توجه به افزایش هرچه بیشتر نرخ بهره، این وام گیرندگان آسیب پذیرتر خواهند شد. 

همانطور که گفته شد، بالا بودن سطح بدهی خانوارهای کانادایی نیز بر رشد ناخالص داخلی تاثیر خواهد داشت و بخصوص با توجه به افزایش نرخ بهره مانع هرگونه بهبود اقتصادی می شود. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید