اخباراخبار کانادا

افزایش 25 درصدی تیراندازی پلیس به شهروندان در کانادا طی سال 2022

کانادا- جیمز هانا، مرد 59 ساله، فوریه سال جاری در سوئیت خود در حال تماشای تلویزیون بود که با گلوله ای که از اسلحه افسر پلیس ادمونتون شلیک شد، کشته شد. به گفته پلیس، افسران در حین تعقیب یک مظنون سرقت، اقدام به تیراندازی کردند. طی این عملیات مظنون 36 ساله مسلح به اسلحه قلابی نیز کشته شد. بستگان جیمز هانا خواستار پاسخگویی پلیس درباره چگونگی کشته شدن او در فضای امن خانه اش می باشند.

آنها همچنین خواهان آموزش بهتر افسران برای استفاده از سلاح گرم می باشند. سازمان ناظر بر نیروی پلیس آلبرتا در حال بررسی این پرونده می باشد. 

آمار جمع آوری شده توسط Canadian Press نشان می دهد پلیس بین 1 تا 30 نوامبر 87 نفر را در کانادا به ضرب گلوله کشته است. این آمار 25 درصد بالاتر از سال 2021 است که در آن پلیس به 70 نفر تیراندازی کرده و 37 فرد را به قتل رساند. در سال 2020 نیز به 60 نفر تیراندازی شد که به مرگ 36 نفر انجامید. 

کارشناسان چندین عامل، از جمله آموزش ناقص، اتکای بیش از حد به زور و عدم پاسخگویی پلیس را در  این افزایش موثر می دانند.  

مردان جوان همچنان اکثریت قربانیان تیراندازی پلیس را تشکیل می دهند. در حدود 80 درصد از تیراندازی ها، قربانی مسلح بوده و در 62 درصد از موارد، سلاح از نوع گرم بوده است. 

آکواسی اوسو-بمپا، استادیار دانشگاه تورنتو می گوید:  بسیاری از افرادی که به آنها تیراندازی می ‌شود مجرمان با سابقه و خشن نیستند، بلکه افرادی هستند که دچار بحران سلامت روان یا اعتیاد می باشند. 

یکی از این افراد آلن اندکیلد 70 ساله مبتلا به اختلال روانی بود. مرد سالمند قبل از رفتن به خیابان با قمه ای که به تازگی خریده بود، با 911 تماس گرفت و پلیس را از قصد خود آگاه کرد. پلیس، با استفاده از تیزر سعی کرد آلن را متوقف کند، اما او به سمت ماموران حمله کرد و مورد اصابت گلوله قرار گرفت. واحد ویژه تحقیقات پلیس دلیل منطقی برای طرح اتهام جنایی علیه این افسر، نیافت. 

در سال جاری، RCMP  در 35 تیراندازی؛ در سال 2021 در 26 تیراندازی و در سال 2020 در 15 تیراندازی شرکت داشت. 

بریتیش کلمبیا با 23 تیراندازی در سال 2021 بالاترین آمار را ثبت کرد. پس از آن انتاریو با 22 و آلبرتا با 15 تیراندازی در رده های بعدی قرار گرفتند. مانیتوبا، نووا اسکوشیا، ساسکاچوان و یوکان نیز همگی شاهد افزایش شمار افرادی بودند که پلیس به آنها تیراندازی کرد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید