اخباراخبار کانادا

افزایش 13 برابر تعداد نوزادان متولد شده با سفیلیس در کانادا طی 4 سال 

کانادا- دکتر دال تان، متخصص بیماری های عفونی در بیمارستان سنت مایکل – تورنتو  و  محقق پیشگیری از HIV  و STI  (بیماری های مقاربتی)، می گوید  تعداد نوزادان مبتلا به سفیلیس در کانادا افزایش داشته است. عفونتی که به ویژه در دوران بارداری می تواند به پیامدهایی مانند مرگ جنین یا مرده زایی منجر شود. وی در گفتگو با مارک کلی، مجری برنامه The Current  سی بی سی گفت: سفیلیس می تواند در یک کودک متولد شده مبتلا، بر مغز، استخوان ها و مفاصل و سایر اندام ها تاثیر بگذارد.

طبق آژانس بهداشت عمومی کانادا، در سال 2017 هفت مورد سفیلیس مادرزادی و در 2021 نود و شش مورد مشاهده شد که افزایش 1271 درصدی را نشان می دهد. 

این افزایش با نرخ عفونت در جمعیت عمومی مرتبط است که در دهه گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. ماه گذشته، مقامات بهداشتی در بریتیش کلمبیا افزایش 27 درصدی موارد ابتلا از 2021 تا 2022 را گزارش کردند. 

از نظر تاریخی، این بیماری به طور نامتناسبی مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) را تحت تأثیر قرار داده. اما دکتر تروی گرنان گفت آمار بریتیش کلمبیا نشاندهنده تغییر در سال 2022 است و برای اولین بار اکثریت – بیش از 50 درصد – موارد جدید در سایر جمعیت ها دیده می شود. چالش کلیدی افزایش موارد ابتلا نزد زنان است. 

کارشناسان می گویند احتمالا عوامل متعددی پشت این افزایش وجود دارد، از جمله کاهش استفاده از کاندوم. یک نظرسنجی در سال 2020 نشان داد  از هر 10 پاسخ دهندگان کانادایی، هفت نفر از کاندوم استفاده نمی کنند.

اگر عفونت زود تشخیص داده شود، می توان به راحتی با آنتی بیوتیک درمان کرد. اما دکتر تان می گوید سفیلیس می تواند طیف متنوعی از علائم را نشان دهد که تشخیص را در مراحل اولیه پیچیده می کند. در عفونت اولیه، زخم ممکن است بدون درد و در قسمتی که به سختی قابل مشاهده است، مانند واژن باشد. در موارد دیگر، عفونت باعث ایجاد تب یا بثورات پوستی می شود، اما این علائم ممکن با بسیاری از بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود. 

دکتر تان گفت سفیلیس را می توان با یک آزمایش خون ساده تشخیص داد. او به افرادی با چندین شریک جنسی توصیه کرد که هر سه ماه یکبار آزمایش STI  انجام بدهند. آژانس بهداشت عمومی توصیه می کند زنان باردار این آزمایش را در سه ماهه اول بارداری، در هفته های 28 تا 32 و هنگام زایمان انجام بدهند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید