مقالاتمقالات اجتماعی

افزایش ۲۱ درصدی خطر ابتلا به سرطان با انجام خالکوبی 

امروزه تتوها نسبت به چند دهه پیش بسیار مرسوم‌تر شده‌اند. بنابر اعلام مرکز پژوهشی پیو،۳۲ درصد بزرگسالان آمریکایی حداقل یک تتو دارند و ۲۲ درصد هم بیش از یک تتو دارند. اکنون تتو داشتن به عنوان عملی اجتماعی و قابل قبول در نظر گرفته می‌شود و همه از ستارگان موسیقی گرفته تا سیاست‌مداران تتو دارند. 

اخیرا مطالعه مهمی درباره ارتباط تتو و خطر ابتلا به سرطان منتشر شده است. محققان در این مطالعه که روی چندین هزار نفر انجام شده، به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن تتو، بدون توجه به اندازه آن، می‌تواند خطر ابتلا به لنفوم یا سرطان لنفاوی را تا ۲۱ درصد افزایش دهد. ترکیبات شیمیایی موجود در مواد رنگی مورد استفاده در تتو می‌تواند عامل اصلی این افزایش خطر باشد.  

همزمان با افزایش جهانی محبوبیت تتو، افزایش عجیبی در شیوع لنفوم مالین، یک نوع سرطان سیستم لنفاوی، مشاهده شده که دلیل آن تا حد زیادی نامشخص بوده است. در مطالعه جدیدی، محققان دانشگاه لوند در سوئد این دو پدیده را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا بین آنها ارتباطی وجود دارد. نتایج این مطالعه نشان داد که افرادی که تتو دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به لنفوم مالین قرار دارند. این ارتباط همچنین با تعداد و اندازه تتوها مرتبط بود، به طوری که افرادی که تتوهای بزرگ‌تر یا تعداد بیشتری تتو داشتند، احتمال ابتلا به لنفوم مالین در آنها بیشتر مشاهده شد. محققان معتقدند که یکی از دلایل احتمالی این ارتباط می‌تواند واکنش التهابی بدن در پاسخ به مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های تتو باشد. این واکنش التهابی می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته و زمینه را برای ابتلا به سرطان لنفوم مالین فراهم کند. 

استفاده از خدمات هنرمندان تتو دارای مجوز و آموزش‌ دیده در کلینیک‌های مورد تایید بهداشتی بسیار مهم است. این موضوع از سلامت و ایمنی فرایند تتو اطمینان می‌دهد. محققان توصیه می‌کنند افرادی که قصد انجام تتو دارند، به نکات ایمنی و بهداشتی توجه ویژه‌ای داشته باشند. این نکات شامل استفاده از وسایل و رنگ‌های تایید ‌شده، رعایت استانداردهای بهداشتی توسط هنرمند تتو و پیگیری مراقبت‌های پس از انجام تتو می‌باشد. همچنین بررسی سابقه خانوادگی و سلامت فردی قبل از انجام تتو نیز می‌تواند به شناسایی افراد در معرض خطر بالای ابتلا به لنفوم مالین کمک کند. این افراد باید با دقت بیشتری تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته و در صورت بروز هر گونه عارضه پوستی یا التهابی پس از تتو، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. در مجموع، این مطالعه بر لزوم آگاهی‌رسانی و آموزش عمومی درباره خطرات بهداشتی احتمالی تتو کردن تاکید می‌کند. همچنین ضرورت انجام تحقیقات بیشتر برای درک دقیق‌تر ارتباط بین تتوها و سرطان لنفاوی برجسته می‌شود.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید