مقالاتمقالات پزشکی

افزایش کودکان مبتلا به ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) در کانادا

یک مطالعه جدید نشان می دهد که در سال های اخیر تقریبا نیمی از کودکان بستری شده در بیمارستان های اطفال کانادا به دلیل ابتلا به ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) زیر 6 ماه سن داشته اند. این نشان می دهد که توسل به راهکارهای پیشگیرانه در این زمینه برای کاهش بار بخش های مراقبتی خردسالان ضروری است.

دکتر جسی پاپنبورگ و تیمش از برنامه مانیتورینگ واکسیناسیون کانادایی (IMPACT) در قالب تحقیقی که نتایج آن روز چهارشنبه در JAMA Network Open منتشر شد، تعداد بیماران پذیرفته شده در بیمارستان های اطفال کانادا به دلیل ابتلا به ویروس RSV و شدت علائم آنها را در فاصله سال های 2017 تا 2022 مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس نتایج تحقیق آنها، این ویروس در این دوره زمانی باعث بستری شدن حدود 11 هزار کودک در بیمارستان های کانادا شده است که تقریبا نیمی از آنها، خردسالان زیر 6 ماه بوده اند. 

پزشکان در کشورهای دیگر، مانند ایالات متحده و دانمارک، نیز متوجه روند مشابهی شدند.

از طرف دیگر نتایج مطالعه آنها نشان داد که نرخ بستری شدن بیماران در سال های اخیر، در مقایسه با دوران قبل از همه گیری، به شکل چشمگیری افزایش یافته است. حتی در شدت بیماری نیز روند رو به رشدی مشاهده شده است، زیرا حدود یک چهارم کودکان بستری شده در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها (ICU) به تهویه مکانیکی نیاز پیدا کرده اند. 

ویروس RSV باعث عفونت ریه ها و مجاری تنفسی می شود. در کل علائم ابتلا به این ویروس همانند سرماخوردگی است، یعنی شامل آبریزش بینی، سرفه و تب می شود؛ اما اگر افراد دارای بیماری زمینه ای باشند، شدت بیماری در آنها افزایش پیدا می کند.

متخصصان اطفال می گویند، ابتلا به این بیماری در نوزادان، باعث می شود که مجاری هوایی ضعیف آنها با مخاط و سایر ترشحات مسدود شود و همین امر تنفس را برای آنها دشوار می کند. در این صورت خردسالان معمولا دچار کمبود اکسیژن و کم آبی می شوند و به همین دلیل به بستری در بیمارستان نیاز پیدا می کنند.

پاپنبورگ که یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه است و متخصص بیماری های عفونی کودکان در بیمارستان کودکان مونترال می باشد، در این باره گفت: «ما در فصل گذشته به طرز باورنکردنی در سراسر کشور شاهد افزایش ابتلا به ویروس RSV و شدت بیماری مبتلایان بودیم. این روند در ماه های اکتبر و نوامبر به اوج خود رسید و سپس روندی کاهشی در پیش گرفت».

ترس مادران از ICU

پسر شیرخوار میلا اولوموگبا، سال گذشته در حالی که تنها 10 هفته داشت، دو هفته را در بخش ICU مرکز تحقیقاتی CHEO در اتاوا گذراند. میلا اولوموگبا معتقد است که احتمالا یکی از فرزندان بزرگترش ویروس RSV را به خانه آورده و باعث بیماری برادر کوچکترش شده است.

اولوموگبا گفت که او تا قبل از این اتفاق اصلا چیزی درباره این ویروس نشنیده بود، و تنها زمانی متوجه وجود چنین ویروسی شد که فرزند خردسالش بی حال شد و از شیر خوردن امتناع می ورزید. اولوموگبا می گوید که پسرش نمی توانسته به راحتی نفس بکشد و همین امر باعث شده که سریعا او را به اورژانس منتقل کند.

او به یاد می آورد که وقتی آزمایش ویروس RSV پسرش مثبت شد، او به ICU منتقل شد، در کمای القایی قرار گرفت و تحت تهویه مکانیکی قرار گرفت؛ دستگاه ترسناکی که بیشتر شبیه تجهیزات غواصی به نظر می رسد.

اولوموگبا گفت: «پرسنل بیمارستان به من گوشزد کردند که قبل از اینکه حال پسرم خوب شود، ممکن است وضعیت او از این هم بدتر شود و من باید خودم را برای هر شرایطی آماده کنم».

وقتی تنفس آدیمی پسر اولوموگبا قطع شد، او با نگرانی در حال تماشای احیای فرزندش بود. اولوموگبا در این باره گفت: «راستش این دردناک ترین اتفاقی بود که کسی می تواند در طول زندگی اش تجربه کند».

یک تهدید سه گانه فصلی

دکتر راد لیم مدیر پزشکی بخش اورژانس کودکان در بیمارستان کودکان لندن که در این مطالعه شرکت نداشته است، گفت که سال گذشته شاهد یک طوفان واقعی در بیماری های تنفسی بوده است.

او در این باره گفت: «هرگز در طول دوران طبابت خودم ندیده بودم که آزمایش این همه کودک به یکباره برای چندین ویروس تنفسی، آنفولانزا، کووید و RSVمثبت شود».

لیم خاطرنشان کرد که تابستان معمولا برای همه افرادی که در بیمارستان ها کار می کنند، یک فرصت برای مقابله با چنین طوفان هایی مهیا می کند، اما این اتفاق در فصل گذشته رخ نداد. به عقیده او هنوز هم یافتن ظرفیت خالی در بخش های ICU بیمارستان ها خصوصا برای کودکان، یک چالش بزرگ است؛ این در حالی است که مشکلات دیگر مانند بار بیماری های روانی کودکان نیز بر بار این مشکلات می افزایند. 

دکتر لیم که متخصص اطفال است به والدین توصیه کرد: «اگر نوزاد زیر سه ماهه شما تب داشت، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. از طرف دیگر اگر کودک خردسال تان به وضوح دچار مشکلات تنفسی بود و یا دچار کم آبی شدید شد که از روی پوشک کودک قابل تشخیص است، نیز باید فورا کودک را به یک مرکز درمانی انتقال بدهید».

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که تمرکز این مطالعه تنها بر روی بیمارستان های کودکان بوده است، اما اگر بیمارستان ‌های اجتماعی نیز در نظر گرفته شوند، بار کامل RSV بر دوش کودکان و نوجوانان احتمالا بسیار بیشتر از این خواهد شد. 

نتایج این مطالعه هشداری است برای خانواده های دارای کودکان خردسال، تا با اقدامات پیشگیرانه تا حد توان، از ابتلای فرزند خردسال خود به این ویروس های تنفسی جلوگیری کنند.

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید