اخباراخبار کانادا

افزایش نرخ تصادف در میان افراد واکسینه نشده در انتاریو 

از زمان شروع همه گیری کووید-19 همواره این بیماری و راه های مقابله با آن، محل بحث و جدال بوده است. واکسیناسیون کووید-19 یکی از اقداماتی بود که عملا جامعه را به دو دسته تقسیم کرد و جدال های زیادی را به وجود آورد. هنوز آتش این بحث ها فروکش نکرده که گویا قرار است نتایج یک مطالعه جدید، مجددا آن را شعله ور کند.

اخیرا مطالعه ای در بیمارستان سانی بروک تورنتو انجام شد و در آن مشخص شد رابطه عجیبی بین افراد واکسینه نشده در انتاریو و تعداد فزاینده تصادفات رانندگی وجود دارد؛ نتایج این مطالعه در یک مجله آمریکایی پزشکی منتشر شد.

در این مطالعه حدود 7 هزار تصادف رانندگی که به مراقبت های اضطراری نیاز داشتند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. بیش از 11 میلیون نفر در این مطالعه شرکت کردند که 16 درصد آنها واکسن کووید-19 را دریافت نکرده بودند.

از میان 6682 تصادفی که مورد بررسی قرار گرفتند، در 1682 مورد از آنها افرادی مقصر اعلام شدند که واکسن کووید-19 دریافت نکرده بودند، این افراد مسئول 25 درصد این تصادفات بودند.

براساس نتایج این مطالعه سطح خطر نسبی در رانندگان واکسینه نشده نسبت به افرادی که دیابت یا زوال عقل دارند، بیشتر است. و تنها سطح خطر رانندگانی که سطح الکل در خون شان بالاتر از حد نرمال است، از این گروه بیشتر می باشد.

دکتر دونالد ردلمایر محقق اصلی این مطالعه و دانشمند ارشد موسسه تحقیقاتی Sunnybrook در این باره گفت: «مطالعه ما نشان داد که خطرات ترافیکی برای افرادی که واکسینه نشده بودند 50 تا 70 درصد بیشتر از افرادی است که واکسینه شده اند».

این بدان معنا نیست که واکسیناسیون کووید-19 مستقیما از تصادفات ترافیکی جلوگیری می کند، در عوض نشان می دهد افرادی که توصیه های بهداشت عمومی را رعایت نمی کنند، بیشتر احتمال دارد قوانین راهنمایی و رانندگی را نیز نادیده بگیرند.

.

این یافته ها محققان را بر آن داشت تا افراد واکسینه نشده را تشویق کنند رفتارهای رانندگی خود را بررسی کنند و از پزشکان خانواده خواسته شد با بیمارانی که نسبت به واکسن تردید دارند در این مورد صحبت کنند.

ردلمایر گفت: «ما نمی خواهیم افرادی که واکسینه نشده اند مورد آزار و اذیت قرار بگیرند و به آنها توصیه نمی کنیم رانندگی را متوقف کنند؛ در عوض به آنها پیشنهاد می کنیم کمی با احتیاط بیشتر رانندگی کنند». 

طبق آخرین داده های بهداشت عمومی انتاریو، حدود 84 درصد از مردم انتاریو حداقل یک دوز واکسن کووید-19 را دریافت کرده اند.

.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که ارتباط بین تصادفات رانندگی و عدم دریافت واکسن، کاملا تصادفی است.

این مطالعه اشاره می‌کند که دریافت واکسن ذاتا هیچ تاثیر مستقیمی بر رفتار ترافیکی افراد یا خطر تصادف وسیله نقلیه موتوری ندارد، اما این نظریه را مطرح می‌کند که افرادی که در برابر توصیه های بهداشت عمومی مقاومت می کنند، بیشتر احتمال دارد از قوانین راهنمایی و رانندگی نیز سرپیچی کنند.

قطعا یافته‌ های این مطالعه بحث های زیادی را به دنبال خواهد داشت، اما این آمارها توجه شرکت های بیمه را بیش از همه جلب خواهند کرد.

.

این بدان معنی است که به احتمال زیاد شرکت های بیمه در آینده نزدیک با توسل به نتایج این مطالعه، نرخ حق بیمه اتومبیل افراد واکسینه نشده را افزایش می دهند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید