مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش مشکل پرداخت اقساط ماهیانه مسکن در کانادا!

 

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان دهنده افزایش تعداد شهروندان کانادایی است که در زمینه پرداخت اقساط ماهیانه مسکن خود با مشکل روبرو هستند؛ از طرف دیگر دغدغه افزایش اقساط ماهیانه وام مسکن در هنگام تمدید دوره بازپرداخت وام، افراد بیشتری را درگیر خود کرده است.

طبق داده‌ های منتشر شده توسط موسسه انگوس رید در روز دوشنبه، حدود 15 درصد از وام ‌گیرندگان جنبه مالی وام مسکن خود را بسیار دشوار می ‌دانند، در حالی که این رقم در ماه جون 11 درصد و در ماه مارس 8 درصد بود.

با وجود اینکه انتظار می رود بانک مرکزی کانادا در هنگام اعلام نرخ بهره کلیدی خود در روز چهارشنبه، همچنان نرخ بهره را در 5 درصد ثابت نگه دارد، اما 79 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی نگران این هستند که در زمان تمدید وام خود با اقساط ماهیانه بیشتری مواجه شوند.

نتایج این نظرسنجی نشان داد پرداخت اقساط ماهیانه وام مسکن، برای کسانی که وام با نرخ بهره متغیر دارند؛ سخت تر از کسانی است که دارای وام با نرخ بهره ثابت هستند. 

از طرف دیگر کسانی که وام با نرخ بهره متغیر دریافت کرده بودند، کمتر از کسانی که وام با نرخ بهره ثابت دارند، نگران دوره بعدی تمدید وام خود بودند.  

جیمز لیرد مدیرعامل Ratehub.ca و رئیس CanWise Financial معتقد است که این بدبینی جای تعجب ندارد.

او گفت: «حتی اگر بانک مرکزی کانادا این هفته نرخ بهره را ثابت نگه دارد، باز هم احتمالا نگرانی وام گیرندگان فروکش نخواهد کرد. 

البته حتی اگر نرخ بهره 25 صدم درصد افزایش یابد، یا حتی این اتفاق در شش ماه آینده رخ دهد، باز هم تغییر و تحول چندان بزرگی محسوب نمی شود.

در واقع آنچه نقش تصمیمات بانک مرکزی کانادا را در زندگی مردم پر رنگ تر می کند، تفسیر تصمیمات آن است، نه خود آنها. به همین دلیل بررسی سناریوهای مختلف تصمیم سازی بانک مرکزی، به برنامه ریزی بهتر برای مقابله با آنها کمک می کند».

بانک مرکزی ماه گذشته نرخ بهره کلیدی خود را ثابت نگه داشت، اما با توجه به نگرانی ‌ها در مورد تداوم فشارهای قیمتی، درها را برای افزایش بیشتر نرخ بهره باز گذاشت.

اما گزارش شاخص قیمت مصرف کننده در سپتامبر به کاهش نگرانی ها در مورد نرخ تورم سالانه کمک کرد؛ چرا که نشان دهنده کاهش آن به 3.8 درصد بود.

در ضمن داده های انگوس رید نشان می دهد که حدود نیمی از پاسخ دهندگان احساس می کنند وضعیت مالی آنها نسبت به سال گذشته بدتر شده است و حدود 35 درصد از آنها انتظار دارند سال آینده وضعیت مالی بدتری داشته باشند. 

این نظرسنجی آنلاین از 9 تا 13 اکتبر در میان یک نمونه تصادفی از 1878 بزرگسال کانادایی که اعضای انجمن انگوس رید هستند، انجام شد. 

لیرد در ادامه گفت: «با وجود اینکه اکثر خانواده ها قطعا تحت فشار هستند، اما هنوز هم اکثر کانادایی ها اقساط ماهیانه وام مسکن خود را سر وقت پرداخت می کنند، مگر اینکه اخیرا شغل خود را از دست داده باشند. اما این شرایط بدان معنی است که سایر بخش های سبد مالی خانوارها، مانند پس انداز، دچار مشکل شده است.

به عبارت دیگر هنوز هم پرداخت اقساط ماهیانه وام مسکن، امکان پذیر است؛ هر چند آسان نیست. 

همیشه سرپناه خانواده در بودجه بندی آن در اولویت قرار دارد، چه اجاره ماهیانه باشد و چه اقساط وام مسکن. به همین دلیل با وجود اینکه اقساط مسکن به موقع پرداخت می شوند، سایر بخش های مالی خانواده ها با مشکل مواجه می شود و مشکل اصلی همین جا است».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید