اخباراخبار کانادا

افزایش مسکن تعاونی، تنها راه عبور از بحران گرانی خانه در کانادا

بحران گرانی مسکن در کانادا به نظر غیر قابل حل می رسد و سیاست هایی که دولت برای افزایش قدرت خرید مردم به اجرا گذاشت نیز کاری جز داغ تر کردن بازار و کمک به افزایش قیمت ها نکرد. نمونه آن هم برنامه داون پیمنت معاف از مالیات که در بودجه سال 2022 دولت فدرال اعلام شد؛ برنامه ای که با افزایش تقاضا برای خرید مسکن، نتیجه ای جز بالاتر رفتن قیمت ها نخواهد داشت.

اما در همین حال، یکی از گام های کوچک اما مثبت دولت، اختصاص 500 میلون دلار بودجه و 1 میلیارد دلار وام برای ایجاد شرکت های تعاونی مسکن است؛ شرکت های تعاونی شامل پروژه های چند واحدی است که به طور مشترک، توسط خود ساکنان مدیریت می شوند.

پایه این پروژه ها در سال های دور توسط کلیساها و اتحادیه ها گذاشته شد، اما از دهه هفتاد به بعد، دولت نیز در حمایت مالی از آنها، سوبسیدهایی را برای مستاجران کم درآمد در نظر گرفت.

اعضای این شرکت ها یا از واحدهای معمول با اجاره بهای کمتر نسبت به سایر خانه های اجاری برخوردار می شوند و یا از واحدهای سوبسید دار، که در این صورت بخشی از اجاره از درآمد آنها کسر خواهد شد و بخشی را دولت پوشش می دهد.

با پایان بازپرداخت اقساط وام ساختمان، ساکنان تنها ملزم به پرداخت هزینه های نگهداری خواهند بود و سوبسید دولت نیز به تدریج کاسته می شود. تشکیل شرکت های تعاونی مسکن فقط بخشی از حرکتی گسترده تر برای کاهش نابرابری های ناشی از صنعتی شدن شهرها، در اواسط قرن نوزدهم بود.

در آن زمان، گروهی از فعالان اقتصادی انگلیسی تحت عنوان پیشگامان راکدیل با تشکیل یک شرکت تعاونی تجاری کوچک، اصول هفتگانه ای را تعریف کردند که برای اولین بار، فعالیت های اقتصادی آنها را به جای منفعت سرمایه گذاران، به نیازهای اعضا گره می زد. بعضی از این اصول عبارت بودند از مدیریت دموکراتیک و کمک به ادامه تحصیل افراد. فلسفه گروه راکدیل این بود که ملک باید دارای کارکرد اجتماعی بوده و به بالندگی هر چه بیشتر اعضای شرکت کمک کند.

کانادا از دهه هفتاد شروع به سرمایه گذاری در تاسیس شرکت های تعاونی مسکن کرد، به طوری که هم اکنون 125 هزار نفر فقط در انتاریو در خانه های تعاونی سکونت دارند. به عنوان نمونه، خیابان سنت لارنس در داون تاون تورنتو یکی از محله هایی است که تا حدود زیادی توسط پروژه های شرکت های تعاونی مسکن و به منظور افزایش قدرت خرید مردم در یکی از اصلی ترین و پرمتقاضی ترین مناطق شهر شکل گرفت. 

هرچند شاید تعداد محدود مسکن تعاونی در کانادا عده ای را به این نتیجه برساند که احتمالا ایده ایجاد شرکت های تعاونی برای حل بحران گسترده مسکن قابل اجرا نباشد، و یا آن را باعث افزایش بی عدالتی بدانند، اما تجربه اروپا نشان می دهد می توان آن را رویکردی موثر و عادلانه در حل معضل گرانی مسکن دانست. برای مثال، در وین اتریش 60 درصد مردم در خانه های تعاونی دولتی سکونت دارند و برای یک آپارتمان یک خوابه تنها حدود 400 دلار اجاره پرداخت می کنند.

در دهه های اخیر جمعیت تورنتو بسیار سریع تر از مسکن رشد یافته و موجودی خانه کفاف ساکنان این شهر را نمی دهد. سرمایه گذاران خارجی هم تنها 2.2 درصد از کل فروش را در اوج رونق بازار مسکن در تورنتو تشکیل می دادند و بنابراین نمی توان آنها را مقصر بحران فعلی دانست. ساخت کاندوهای لوکس نیز، به تایید کارشناسان مسکن، کمکی به افزایش قدرت خرید عموم مردم نمی کند.

در نتیجه، هدف افزایش دسترسی مردم به مسکن با قیمت مناسب، تنها از طریق بازار محقق نخواهد شد. در چنین شرایطی، ایجاد شرکت های تعاونی راه حلی کاربردی است که می تواند تا حد زیادی درعبور از بحران گرانی مسکن موثر واقع شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید