اخباراخبار کانادا

افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا در پاسخ به عدم کاهش نرخ تورم

با توجه به اینکه جدیدترین آمارهای تورمی هنوز با انتظارات فاصله زیادی دارند و هیچ نشانه ای از فروکش تورم را نشان نمی دهد، اقتصاددانان معتقدند که بانک مرکزی کانادا مجددا نرخ بهره را افزایش خواهد داد و این به معنی ایجاد رکود در نیمه اول سال 2023 است. 

آخرین اطلاعات منتشر شده توسط اداراه آمار کانادا، شاخص قیمت مصرف کننده را 6.9 درصد اعلام کرده است. این در حالی است که براساس پیش بینی اقتصاددانان، این شاخص باید به 6.7 درصد می رسید.

ژان فرانسوا پرو اقتصاددان ارشد اسکوشیا بانک در این باره گفت: «اقتصاد کانادا هم سطح تحملی دارد. در حال حاضر وضعیت اقتصادی در اروپا وحشتناک است. اقتصاد چین وارد دوران سختی شده است. از طرفی اقتصاد ایالات متحده نیز حال و روز خوبی ندارد و فدرال رزو مجددا به دنبال افزایش نرخ بهره است. 

تمام این عوامل دست در دست هم داده اند و ورود اقتصاد کانادا به یک دوره رکود را اجتناب ناپذیر کرده اند. بانک مرکزی کانادا قصد دارد اقتصاد را آرام کند و تلاش دارد تورم را کاهش دهد. کاهش رشد اقتصادی از منظر تورمی اقدامی مفید است و اثرات ضد تورمی آن یک سال و نیم آینده خود را نشان می دهد». 

تورم اساسی در کانادا با وجود اقدامات بانک مرکزی هنوز بالای 5 درصد است و چسبنده بودن تورم، مدیریت آن را بسیار سخت کرده است. از این رو اقتصاددانان متفق القول بر این باورند که افزایش نرخ بهره، تنها راه کنترل تورم است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید