مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش شکایات مشتریان علیه شرکت انبریج

 

نهاد ناظر کانادا شرکت انبریج را در سال 2021 پس از بررسی نحوه عملکرد این شرکت جریمه کرد. از آن زمان تاکنون شکایات مشتریان بر علیه این شرکت 2 برابر شده است.

کریم گیرگیس که در منطقه آژاکس انتاریو زندگی می کند، در 27 دسامبر غافلگیر شد، اما نه با یک هدیه کریسمس، بلکه با یک صورتحساب بلند بالای 1600 دلاری شرکت انبریج. 

در این اخطار به او اعلام شده بود که صورت ‌حساب هشت ماه گذشته ‌اش نادرست بوده است. انبریج از ماه آوریل کنتور گاز کریم را بررسی نکرده بود و در عوض بر اساس تخمین مصرف، برای کریم صورتحساب صادر کرده بود. اما گویا این تخمین ها بسیار دور از واقعیت بوده اند و همین امر باعث شد کریم ناگهان با یک صورت حساب به قول خودش وحشتناک مواجه شود. 

کریم تنها یکی از شهروندان کانادایی است که قربانی برآوردهای اشتباه شرکت انبریج شده اند؛ شرکتی که بزرگترین توزیع کننده گاز طبیعی در کاناداست.

نهاد ناظر استانی در زمینه توزیع انرژی در سال 2021 در پاسخ به شکایات مشتریان و افزایش نگرانی ها در مورد عملکرد انبریج، این شرکت را زیر ذره بین برد. هیئت انرژی انتاریو (OEB) سال بعد شرکت انبریج را به دلیل عدم رعایت برخی استانداردها از جمله خواندن کنتور 250 هزار دلار جریمه کرد.

اما با این وجود تعداد شکایت ها در مورد قرائت نادرست کنتور بیش از دو برابر شده است و از 42 مورد در سال 2021 به 87 مورد در سال 2023 رسیده است. 

انبریج اعلام کرده که در حال برداشتن گام‌ هایی برای حل این مشکل است. اما خیلی ها هشدار می دهند که اقدامات انبریج در این زمینه کافی نیست و هشدار می ‌دهند که سیستم موجود هر لحظه ممکن است مشتریان را در معرض شوک مالی قرار دهد.

تبعات مالی ویرانگر صورت ‌حساب ‌های نادرست 

کریم نزدیک به 16 سال است که در خانه خود زندگی می کند و می گوید که او هرگز به صورت حساب های گاز خود فکر نکرده است، اما اکنون با نگاهی به گذشته، به این نتیجه می رسد که کاش بیشتر در این زمینه تعمق می کرد.

او گفت: «ما همیشه عادت داشتیم که قبوض آب و برق خود را بدون توجه به درستی یا نادرستی مبلغ آنها پرداخت کنیم».

سال گذشته او و همسرش در حیاط خلوت خانه شان یک استخر و یک Gate ساختند که از نظر قوانین محلی هیچ مشکلی نداشت. کریم می گوید که در طول تابستان و پاییز، صورت‌ حساب ‌های انبریج او با سال ‌های گذشته مطابقت داشت و به طور متوسط 60 تا 80 دلار در ماه بود.

او می گوید ماه دسامبر شرکت انبریج به او هشدار داد گیت جدیدی که ساخته مانع از دسترسی پرسنل شرکت به کنتور گاز او شده است. پس از آن اخطار، کریم خودش کنتور گاز را قرائت کرد و ارقام قرائت شده را به صورت آنلاین برای انبریج فرستاد و صورتحساب جبرانی او اواخر همان ماه منتشر شد.

این زوج خودشان اذعان می‌ کنند که بخاری استخر جدیدشان مصرف گازشان را افزایش داده است، اما می ‌گویند اگر زودتر می ‌دانستند میزان مصرف شان چقدر تغییر کرده است، حتی کاری انجام می دادند.

کریم اکنون در حال بازپرداخت هزینه صورتحساب گاز خود در قالب یک برنامه پرداخت یکساله است. او در این باره گفت: «اگر می دانستم تا این حد بدهکارم، حتما فکری می کردم. 

این ناامیدکننده است که آنها با وجود اینکه می دانستند پرسنل شرکت شان به کنتور گاز من دسترسی پیدا نکرده اند، اما 8 ماه بعد به من هشدار بدهند».

این فقط کریم نیست که قربانی بی مبالاتی انبریج شده است؛ داغ صورتحساب 7000 دلاری که در دسامبر 2022 برای اینگرید راودسپ صادر شد، هنوز بر وجودش خودنمایی می کند.

راودسپ که در میسیساگا زندگی می کند، می ‌گوید: «این صورتحساب نه تنها از نظر مالی، بلکه از نظر عاطفی و ذهنی نیز بر زندگی من خیلی تاثیر گذاشت و همه چیز را سخت تر کرد. شما احساس می‌ کنید که به نوعی مقصر هستید، مثل اینکه کار اشتباهی انجام داده‌ باشید، مثل اینکه آدم بدی باشید و این حس واقعا آزاردهنده است». 

آبهیلاش کانتنمی که مدیر تحقیقاتی شرکت Efficiency Canada است و تحقیقات مربوط به خانواده های کم درآمد را رهبری می کند، معتقد است که مردم معمولا به صورت ‌حساب ‌های خود اعتماد می‌ کنند، بدون اینکه دقیق آنها را بررسی کنند. کانتنمی گفت که در طول سال گذشته نگرانی ها در مورد قبوض جبرانی به وضوح افزایش یافته است، به ویژه در میان خانواده هایی که از نظر مالی وضعیت مناسبی ندارند. 

او گفت: «چنین اتفاقی کل بودجه و منابع مالی خانوار را از بین می برد و این برای خانواده های ضعیف ویرانگر است».

نهاد ناظر اعلام کرده شرکت های ارائه دهنده خدمات از جمله انبریج می توانند برای صدور صورتحساب ها تا حدی بر برآوردها تکیه کنند، اما باید حداقل هر دو ماه یک بار کنتورها را بخوانند. 

مشکل اصلی از همین امر ناشی می شود که شرکت انبریج در این زمینه فرسنگ ها با استانداردها فاصله دارد!

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید