مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش شکاف طبقاتی در کانادا!

 

بر اساس گزارش ‌ها شکاف بین ثروتمندان و افراد فقیر در کانادا بیش از پیش افزایش یافته است. حتی کار به جایی رسیده که حدود نیمی از فقیرترین مالیات دهندگان کانادایی شاهد کاهش 1400 دلاری درآمد خود بوده اند.

با این وجود بر اساس گزارش ‌ها، ثروت ثروتمندان کانادایی بر خلاف این افراد در سال 2021 رشد چشمگیری را تجربه کرده است.

این گزارش‌ ها با استناد به تجزیه و تحلیل داده ‌هایی منتشر شده ‌اند که اخیرا توسط اداره آمار کانادا اعلام شده است و در آن به مقایسه وضعیت پرونده ‌های مالیاتی در سال 2021 با سال پیش از آن پرداخته شده است.

طبق گزارش مرکز آمار کانادا، درآمد یک درصد برتر کل پرونده ‌های مالیاتی در کانادا با 9.4 درصد افزایش در سال 2021 به حدود 579100 دلار رسیده است.

این افزایش 10 درصدی درآمد که تنها شامل یک درصد برتر مالیات دهندگان کانادایی شده است، کاملا با وضعیت عموم کانادایی ‌ها، خصوصا شهروندان کانادایی کم درآمد در تناقض است.

بر اساس بیانیه مرکز آمار کانادا که روز جمعه منتشر شد، درآمد سالانه کم درآمدترین مالیات دهندگان کانادایی در سال 2021 نسبت به سال قبل از آن حدود 1400 دلار کاهش یافته و به میانگین 21100 دلار رسیده است.

این در حالی است که میانگین درآمد 0.1 درصد مالیات دهندگان برتر با افزایش 17.4 درصدی به 2,086,100 دلار رسیده است؛ در این میان متوسط درآمد 0.01 درصد مالیات دهندگان برتر حتی رشد بیشتری را هم تجربه کرده و با 25.7 درصد رشد به 7,731,400 دلار رسیده است.

به گفته کارشناسان دلیل این افزایش چشمگیر، افزایش ارزش دارایی‌ ها در سال 2021 به دلیل تورم است.

این در حالی است که مرکز آمار کانادا در استخراج این داده ‌ها، افزایش ارزش دارایی ‌های آنها مانند املاک سهام و غیره را در نظر نگرفته است.

استفان گوردون استاد اقتصاد در دانشگاه لاوال معتقد است که این افزایش در صورت احتساب سود سرمایه، بسیار چشمگیرتر خواهد شد؛ زیر تقریبا تمام دارایی ‌ها در سال 2021 با افزایش ارزش مواجه شده اند.

گوردون روز جمعه در یک مصاحبه در این باره گفت: «2021 سالی بود که مشخصا تنور اقتصاد بیش از حد گرم شد و این در حالی بود که نرخ‌ های بهره همچنان در پایین ‌ترین حد خود قرار داشتند. این امر باعث افزایش بیش از حد ارزش دارایی ‌هایی مانند سهام و مسکن شد. به همین دلیل صاحبان این دارایی ها با افزایش چمشگیر ثروت خود مواجه شدند». 

اگر سود سرمایه را در نظر بگیریم، متوسط درآمد برای یک درصد برتر مالیات دهندگان در سال 2021 حدود 811,800 دلار بوده که 20.5 درصد نسبت به سال 2020 افزایش یافته است. به همین ترتیب متوسط درآمد 0.1 درصد مالیات دهندگان برتر در سال 2021 نسبت به سال قبل از آن، 3,230,000 دلار بوده است که افزایش 27.6 درصدی را نشان می دهد. این در حالی است که 0.01 درصد از مالیات دهندگان برتر در این مدت با افزایش 30 درصدی میانگین درآمد خود مواجه بوده اند.

گوردون در ادامه گفت: «با این وجود متوسط درآمد تمام مالیات دهندگان کانادایی نسبت به سال 2019 افزایش یافته است».

شکاف درآمدی بیشتر می شود

در مجموع ارقام این گزارش نشان می ‌دهد که در این مدت ثروتمندان کانادایی ثروتمندتر شده اند و همین امر باعث افزایش شکاف بین غنی و فقیر در کانادا شده است.

این گزارش جنبه جالب دیگری هم دارد، زیرا نشان می ‌دهد که سهم زنان از یک درصد برتر مالیات دهندگان، در سال 2021 نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است.

زیرا در این گزارش آمده است: «به طور کلی، زنان 26.1 درصد از یک درصد برتر پرونده های مالیاتی را در سال 2021 به خود اختصاص داده اند، این در حالی است که این رقم در سال 2020 حدود 25.4 درصد بود. سهم زنان از یک درصد برتر مالیات دهندگان کانادایی از سال 1982 مرتبا در حال افزایش بوده است».

آرمینه یالنیزیان اقتصاددان با استناد به این آمارها درباره آینده کارگران می گوید: «این اعداد تصویر واضحی را نشان می دهند و آن چیزی نیست جز اینکه، ثروتمندان ثروتمندتر می شوند.

هر چند باید قبول کنیم که همه‌ گیری باعث ایجاد تغییرات شدیدی در سطح تراز درآمدی جامعه شده است، اما این نگران کننده است که ببینیم این نابرابری هر روز بدتر می ‌شود. چون این موضوع باعث ایجاد تغییرات زیادی در اقتصاد کلان می شود که چندان مطلوب نیستند».

آمارهای جهانی نشان می‌ دهند که این وضعیت تنها مختص به کانادا نیست. زیرا هر چند درآمد اکثر افراد در سراسر جهان در حال افزایش است، اما سرعت و میزان رشد درآمد و ثروت در میان افراد برتر و ثروتمند جوامع، بسیار بیشتر از کسانی است که در پایین ‌ترین سطوح درآمدی قرار دارند. این موضوع باعث ایجاد چالش های عمده ای برای سیاست گذاران شده است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید