مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش سود غول های فروش خوار و بار در کانادا سوار بر موج تورم!

سه کمپانی اصلی فروش خوار و بار کانادا، سوار بر موج تورم، موفق به اندوختن سود بیشتری نسبت به سال های قبل شده اند. 

شرکت های بزرگ لابلاز، سوبیز و مترو اکنون نسبت به شش ماه پیش، حاشیه سود بالاتری را گزارش می کنند. به گفته جیم استنفورد، اقتصاددان، در صورتی که حاشیه سود این شرکت ها مانند سال قبل از کووید باقی مانده بود، آنها اکنون یک میلیارد دلار کمتر کسب درآمد کرده بودند. اما اختلال در زنجیره تامین، هراس مشتری و قدرت انحصاری در قیمت گذاری همگی سبب شده است آنها سود خود را به میزان کم نظیری بالا ببرند.

هرچند خود این شرکت ها مدعی هستند قیمت ها را صرفا به مقداری که اجناس را از تامین کنندگان گران تر خریداری می کنند، بالا برده اند، اما این غول های فروش خوار و بار در کانادا، با استفاده از آب گل آلود تورم، حاشیه سود خود را نیز افزایش داده اند.

کاترین توماس، سخنگوی لابلاز، در این باره اظهار داشت: ما قیمت ها را بیشتر از هزینه های خود بالا نبرده ایم و به هیچ وجه از تورم برای افزایش سود خود بهره برداری نکرده ایم. هر گونه سوء برداشتی در این زمینه غلط و گمراه کننده است.

مایکل مدلاین، مدیر شرکت امپایر مالک فروشگاه های سوبیز نیز در سخنان خود خطاب به سرمایه گذاران مدعی شد تورم باعث متضرر شدن این شرکت شده است. او در این باره گفت: ما برای ادامه دادن با مشکل مواجه هستیم و دعا می کنیم تورم هر چه زودتر به پایان برسد.

اریک لا فلش، رئیس شرکت مترو، هم ماه گذشته در گفتگوی تلفنی با سرمایه گذاران گفته بود این شرکت صرفا افزایش هزینه تامین را روی قیمت اجناس کشیده و گاهی حتی کمتر از آن را اعمال کرده است. او گفت: ما فقط به همان اندازه که اجناس را گران تر خریداری می کنیم، قیمت ها را افزایش داده ایم. و حتی گاهی، بخشی از این ضرر را برای خود نگه می داریم تا قیمت بیش از این برای مصرف کننده بالا نرود.

دیوید مک دونالد، اقتصاددان ارشد مرکز سیاست های جایگزین کانادا درباره این تحلیل ها می گوید: به نظر می رسد کووید و تورم باب جدیدی را برای سود صنعت خوار و بار باز کرده است. 

تورم خوار و بار از اواسط سال گذشته با سرعتی بی سابقه، در ماه نوامبر به بالاترین حد خود طی 41 سال گذشته، یعنی 11.4 درصد، رسید؛ در حال حاضر نیز بخش خوار و بار، بعد از سوخت بالاترین نرخ تورم را به خود اختصاص داده است. 

جاگمیت سینگ، رهبر حزب نیودموکرات، طی چندین توییت در ماه اکتبر، افزایش قیمت خوار و بار را بیش از تورم، ناشی از حرص و طمع دانست و نوشت: بسیار دلسرد کننده است که می بینیم در زمانی که بسیاری از خانواده های کانادایی مجبور به کم کردن برخی اقلام از سبد خرید خود هستند. شرکت های فروش خوار و بار به دنبال سوءاستفاده از بحران و پر کردن جیب خود هستند. 

او همچنین از دولت خواست با به کارگیری یک استراتژی دقیق برای تعیین عادلانه قیمت ها، مانع از سودجویی شرکت های بزرگ و قدرت انحصاری آنها در قیمت گذاری شود.

همچنین، با پیشنهاد اعضای نیودموکرات و رای قاطع نمایندگان، کمیته ای در مجلس روسای شرکت های فروش خوار و بار را که در دوران تورم سود بیشتری نسبت به قبل کسب کرده بودند احضار کرد. البته تا این لحظه این شرکت ها فقط مدیران رده پایین خود را برای ارائه توضیحات به مجلس فرستاده اند.

هرچند مدیران اجرایی شرکت های لابلاز و امپایر در مجلس حاشیه سود خود را ثابت و بدون افزایش توصیف کردند، اما مک دونالد از مرکز سیاست های جایگزین کانادا، با گمراه کننده خواندن این اظهارات گفت: این مدیران اشاره نکردند که اندک افزایشی در حاشیه سود معادل با چه مبالغ هنگفتی است.

این تحلیل حاکی از 1.25 درصد افزایش سود است (در مقایسه حاشیه سود این شرکت ها در سال قبل از شروع پاندمی با سال گذشته) که معادل 922 میلیون دلار تخمین زده می شود. این افزایش سود نشان می دهد این شرکت ها علاوه بر اضافه کردن هزینه های خود به قیمت ها، درصدی را نیز از جانب خود و برای کسب سود بیشتر به قیمت اجناس اضافه کرده اند.

پس از افزایش انتقادات نسبت به سود غیر منتظره این شرکت ها در دوران اوج تورم، مدلاین، مدیرعامل امپایر، در اظهارات تندی خطاب به منتقدان گفت: از این صندلی ریاست خسته شده ام.و از همه کسانی که بدون آشنایی با ابتدایی ترین اصول صنعت ما، کنار گود نشسته اند و بر طبل سودجویی کلان شرکت های بزرگ خوار و بار و سوار شدن آنها بر موج تورم می کوبند. من بابت موفقیت شرکتم از هیچ کس عذرخواهی نمی کنم

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید