مقالاتمقالات اجتماعی

افزایش زمان انتظار در اورژانس های کانادا

 

فصل هجوم ویروس های تنفسی مختلف از راه رسیده است، این وضعیت و تقارن آن با افزایش زمان انتظار در بخش های اورژانس، باعث افزایش نگرانی پزشکان اورژانس شده است.

دکتر مایکل هاولت رئیس انجمن پزشکان اورژانس کانادا درباره شرایط حال حاضر گفت: «من از سال 1987 در بخش های اورژانس کار کرده ام، اما تاکنون شاهد وخامت اوضاع تا به این حد نبوده ام. واقعا شرایط بسیار بحرانی است و هیچ زمانی را سراغ ندارم که وخامت اوضاع تا این حد شدید بوده باشد». 

تاکنون دولت انتاریو اطلاعات به روزی را در این زمینه ارائه نکرده است، اما آخرین اطلاعاتی که در مورد زمان انتظار از ماه نوامبر در دسترس عموم قرار گرفته، نشان می ‌دهد که بیماران بستری شده در بیمارستان ‌های استان به ‌طور متوسط بیش از 22 ساعت در اورژانس منتظر دریافت یک تخت بوده اند و تنها 23 درصد از بیماران در مدت 8 ساعت که هدف زمانی تعریف شده برای بخش اورژانس است، بستری شده اند.

پزشکان می گویند این مشکلی است که عواقب جدی با خود به دنبال دارد.

دکتر هاولت گفت: «ما افرادی را داریم که در اتاق ‌های انتظار می ‌میرند، زیرا جایی برای پذیرش آنها نداریم. من با چشم خود دیده ام افرادی روی برانکارد آمبولانس می میرند یا روی زمین احیا می شوند؛ این اتفاقات واقعا در بیمارستان های ما رخ داده اند».

وقتی از دفتر سیلویا جونز وزیر بهداشت انتاریو در مورد نگرانی ‌های پزشکان اورژانس پرسیده شد، فرد مسئول در این باره گفت: «در سال گذشته ما بیش از 17000 پرستار و 2400 پزشک جدید اضافه کرده ‌ایم و دولت در حال سرمایه ‌گذاری 44 میلیون دلاری برای کمک به بخش ‌های اورژانس است».

گویا این موقعیت های جدید با شکستن موانع برای پرسنل مراقبت های بهداشتی تحصیل کرده بین المللی و بین استانی و راه اندازی بزرگترین دانشکده پزشکی در بیش از 15 سال گذشته، ایجاد شده است.

اما پزشکان می‌ گویند که بزرگترین عامل در افزایش زمان انتظار اورژانس، پرسنل نیست، بلکه کمبود تخت ‌های بیمارستانی برای بیماران است.

دکتر هاولت در ادامه گفت: «مدت هاست که می گوییم ما با یک بحران روبرو هستیم، اما اکنون در حال بیدار شدن هستیم؛ در حالی که واقعا دیر شده است».

دکتر عادل شمجی نماینده لیبرال اذعان کرد که فصل افزایش ویروس های تنفسی همیشه برای سیستم خدمات بهداشتی کانادا چالش برانگیز بوده است. با این حال وضعیت کنونی را ناشی از کمبود بودجه و نادیده گرفتن علل اصلی چالشی دانست که نظام با آن مواجه است.

دکتر شمجی گفت: «ما شاهد اپیدمی، آسیب اخلاقی، فرسودگی و تضعیف روحیه در میان پرستاران، امدادگران و البته پزشکان‌مان هستیم.

ما همچنین شاهد خروج گسترده پرستاران و پزشکان خانواده از سیستم مراقبت ‌های بهداشتی خود بوده ‌ایم، همین امر فشار را بر بخش مراقبت ‌های اولیه افزایش داده و به همین دلیل مردم چاره ای جز مراجعه به بخش های اورژانس ندارند».

او گفت دیری نمی ‌گذرد که همه متوجه عواقبی می ‌شوند که دکتر هاولت نیز به آنها اشاره کرد.

دکتر شمجی در پایان گفت: «شواهد نشان می دهند که با افزایش زمان انتظار در بخش های اورژانس، تعداد مرگ و میرهای قابل پیشگیری نیز افزایش می یابد. اخیرا یک نوزاد تازه متولد شده مجبور شد پنج ساعت صبر کند تا به پزشک اورژانس مراجعه کند.

اما این نمونه ها فقط نوک کوه یخ هستند. متاسفانه افزایش مثال ها در این زمینه با افزایش تعداد مرگ و میرهای غیرقابل توضیح در ارتباط است».

دکتر شمجی در مورد اینکه چگونه این مشکل را برطرف خواهد کرد، گفت که در وهله اول باید مطمئن شویم که همه به پزشک خانواده دسترسی دارند و بعد باید به دنبال پرداخت غرامت کافی به پرسنل بخش خدمات بهداشتی باشیم».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید