علم و دانش

افزایش ریسک ابتلا به MS با خواب کمتر از هفت ساعت در سنین نوجوانی

به گفته پژوهشگران موسسه کارولینسکا در سوئد، خواب کمتر از هفت ساعت در نوجوانی احتمال ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis) در بزرگسالی را تا 50 درصد افزایش می‌دهد.

به گفته کارشناسان، رسانه‌های اجتماعی و کار در شیفت‌ شب از جمله دلایلی است که باعث می‌شود نوجوانان خواب شبانه مناسبی نداشته باشند.

مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری مادام‌العمر است که به مغز و نخاع آسیب می‌رساند و برای بینایی، حرکت دست یا پا و تعادل مشکلاتی ایجاد می‌کند.این بیماری لاعلاج است، اما دارو و درمان‌ به کاهش علائم آن کمک می‌کند.

هرچند اعتقاد بر این است که علت ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس ژنتیکی است، اما عوامل محیطی دیگری نیز مانند کمبود نور خورشید و ویتامین دی، سیگار کشیدن، چاقی در نوجوانی هم می تواند باعث ابتلا به این بیماری ‌شود. میانگین سنی برای تشخیص این بیماری 34 سالگی است، اگرچه علائم اولیه آن در اوایل دهه 20 نیز مشاهده می‌شود.

دکتر توربیورن اوکرشتد، نویسنده این مطالعه از بخش علوم اعصاب بالینی موسسه کارولینسکا در سوئد، گفت: ارتباط‌ میان استفاده از رسانه‌های اجتماعی و الگوهای خواب نیز اثبات شده است.

امکان استفاده از فناوری و دسترسی به اینترنت در هر زمان به خواب ناکافی در نوجوانان می‌انجامد و مساله مهمی را در بهداشت عمومی نشان می‌دهد.

این مطالعه برای ارزیابی الگوهای خواب افراد بین ‍15 تا 19 ساله صورت گرفت و شامل 2 هزار و 75 فرد مبتلا به MS بود. از شرکت‌ کنندگان در این مطالعه خواسته شد الگوهای خواب خود را در سنین مختلف و در روزهای متفاوت، از روزهای کاری گرفته تا روزهای مدرسه یا آخر هفته کنترل و امتیازبندی کنند،  پژوهشگران دریافتند افرادی که در دوران رشد خواب کم و بی‌ کیفیتی داشتند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به MS قرار دارند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید