اخباراخبار کانادا

افزایش روزافزون تبعیض سیاسی در کانادا

مدتی است کالج روانشناسان انتاریو (CPO) با متهم کردن دکتر جردن پیترسون، تبعیض سیاسی را در کانون توجه قرار داده است. حمله CPO به پیترسون بیشتر به خاطر اظهارنظرهای انتقادی او درباره جاستین ترودو است. اما تنها این نیست، شرکت رسانه ای بل مدیا نیز که بزرگترین شرکت رسانه ای کشور است، ظاهرا سیاست مشابهی را در پیش گرفته است.

حتی کار به جایی رسیده که قربانیان تبعیض سیاسی در کانادا در کشورهای دیگر نیز مورد بی مهری قرار می گیرند. به عنوان مثال دکتر بن کارسون که اخیرا توسط هیئت مدیره مدرسه دیترویت و خواننده رپ M•I•A مورد حمله قرار گرفت، از جشنواره موسیقی لندن حذف شد.

حال پاسخ این است که چه کاری باید انجام دهیم، آیا باید بنشینیم و فقط منتظر بدتر شدن شرایط باشیم، یا اینکه باید کاری انجام دهیم. با توجه به این شرایط، بهترین راه مراجعه به مجلس سنای کانادا است.

در این راستا لایحه ای توسط سناتور سلما عطاء الهجان برای اضافه کردن «نقطه نظر یا فعالیت سیاسی» به قانون حقوق بشر کانادا به عنوان یک زمینه ممنوعه تبعیض آمیز، ارائه شده است.

این لایحه که در مجلس سنا ارائه می شود، مشابه لایحه یک عضو خصوصی است که سال گذشته توسط نماینده پارلمان گارنت جینیس ارائه شد. جینیس دلایل خود را برای حمایت از این لایحه در پارلمان، اینگونه توضیح می دهد: «کانادایی ها نباید به خاطر عقاید یا فعالیت های سیاسی خود مورد تبعیض قرار بگیرند».

تصویب چنین لوایحی از آن جهت مهم است که در حال حاضر از منظر صلاحیت قضایی فدرال، اعتقاد سیاسی یک مقوله محافظت شده در برابر تبعیض نیست.

.

.

 

به عبارت دیگر هنوز هم می توان با استناد به قوانین قضایی کانادا، شهروندان کانادایی را صرفا به دلیل اعتقادات سیاسی خود در معرض مجازات یا انتقام قرار داد.

هر چند مفاد و محتوای این لایحه موافقان و مخالفانی دارد، اما تصویب چنین لوایحی، اقدامی مثبت در جهت تضمین آزادی عقاید در کانادا است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید