اخباراخبار کانادا

افزایش دوباره تقاضـــــــا برای وام های با نرخ متغیر 

کانادا- بر اساس داده‌ های  RATESDOTCA، درصد وام‌ های مسکن با نرخ متغیر در ماه جولای به 13 درصد افزایش یافت که 3 درصد بالاتر از ماه جون بود. 

برخی از مصرف کنندگان معتقدند نرخ بهره ممکن است در سال 2024 یا 2025 کاهش یابد. اگر اینطور باشد، استفاده از نرخ متغیر در حال حاضر، می تواند سال آینده مقرون بصرفه تر باشد.  

طبق گزارش RATESDOTCA  ، در جولای سال گذشته، 57 درصد از وام های مسکن با نرخ متغیر بود. اما با افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا- از 0.25 درصد به پنج درصد – خریداران مسکن به سمت نرخ های ثابت هجوم آوردند.
اکنون با نزدیک شدن نرخ های ثابت و متغیر به یکدیگر، مصرف کنندگان بیشتری نرخ متغیر را ترجیح می دهند. زیرا معتقدند نرخ بهره پایه در طول مدت وام کاهش یافته و دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه می شود. 

کلر فن و کری فریستون، اقتصاددانان RBC پیش ‌بینی می ‌کنند که بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را افزایش نخواهد داد، زیرا افزایشات مکرر موثر بوده و اقتصاد کانادا در نیمه دوم سال 2023، روند کند شدن  را آغاز کرده است. 

کانادایی ها می توانند سه شنبه 15 آگوست آخرین به روزرسانی شاخص قیمت مصرف کننده را دریافت کنند. تورم در ماه جون به 2.8 درصد کاهش یافت  و برای اولین بار از بهار 2021 به اینسو به محدوده هدف یعنی تورم 3 درصدی بانک مرکزی، نزدیک شد. هرچند اقتصاددانان انتظار دارند نرخ تورم به دلیل افزایش قیمت انرژی اندکی افزایش یافته باشد، اما همچنان در حد مورد نظر بانک مرکزی است. 

علیرغم خوش بینی ها اقتصاددانان احتمال کاهش نرخ بهره پایه تا قبل از سه ماهه سوم سال 2024 را اندک می دانند. این خبر خوبی برای کانادایی که موعد تمدید وام مسکن شان رسیده، نمی باشد. طبق نظرسنجی RATESDOTCA ، حدود 62 درصد از صاحبخانه ها نگران افزایش اقساط وام در هنگام تمدید می باشند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید