اخباراخبار کانادا

افزایش دستمزدها و قیمت ها در کانادا  آیا تناسبی برقرار است؟

برای بسیاری از کانادایی ها تناسبی بین افزایش دستمزدها و سیر صعودی هزینه های زندگی وجود ندارد.

بر اساس داده های اداره آمار، میانگین افزایش دستمزد شاغلان تمام وقت در ماه می به 4.5 درصد رسید، در حالی که شاخص قیمت مصرف کننده 7.7 درصد ارزیابی می شود. 

با این وجود شاغلان برخی صنایع و کمپانی ها، احتمالا از این پس شاهد افزایش قابل توجهی در دستمزد خود خواهند بود. 

در حال حاضر، شرکت های مترو، بمباردیه و بانک CIBC با توجه به کمبود نیروی کار با افزایش دستمزد کارکنان خود موافقت کرده اند، اما کارکنان CN Rail و هادسون بی برای تحت فشار قرار دادن کارفرمایان خود و موافقت با افزایش حقوق، ناچار به اعتصاب شده اند. 

به اعتقاد اقتصاددانان، ترکیب بازار رقابتی نیروی کار و سیر صعودی هزینه های زندگی، کمپانی های بیشتری را وادار به بهبود دستمزد کارکنان خواهد کرد اما به ایجاد چرخه تورم نیز دامن خواهد زد. دیوید مک دونالد، اقتصاددان مرکز سیاست های جایگزین کانادا، می گوید: بالا بردن دستمزدها توسط اتحادیه ها و کارکنان، سخت تر از بالا بردن قیمت ها برای کمپانی هاست و در نتیجه به زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل است که هنوز افزایش چشمگیری در دستمزدها رخ نداده، اما به زودی شاهد آن خواهیم بود.

البته در این میان شاغلان برخی بخش ها افزایش دستمزدی فراتر از تورم را تجربه کرده اند. برای مثال، دستمزد ساعتی کارکنان مشاغل حرفه ای در ماه می سال 2022 نسبت به می سال گذشته 9.5 درصد افزایش یافته و دستمزد شاغلان در بخش چوب بری و جنگلداری حتی به بیش از 15 درصد می رسد.

اما کارکنان بخش آموزش یا دفتری تنها 2 درصد و شاغلان بخش ساختمان 3 درصد افزایش دستمزد داشته اند. میانگین افزایش دستمزد در بخش عمومی 1.8 درصد و در بخش خصوصی 4.9 درصد تخمین زده می شود. اعضای اتحادیه ها نیز به طور متوسط 2.3 درصد افزایش و شاغلان بدون اتحادیه 5.1 درصد افزایش دستمزد را شاهد بوده اند که تا حدود زیادی با آمار قبلی همپوشانی دارد. چرا که معمولا مشاغل عمومی مانند معلمان و پرستاران دارای اتحادیه هستند. از طرف دیگر، بسیاری از مشاغل پول ساز مانند بخش تکنولوژی و امور مالی که افزایش دستمزد برای آنها آسان تر است، فارغ از اتحادیه فعالیت می کنند. به گفته مک دونالد، به همین دلیل است که معلمان و پرستاران با وجود اینکه از مهم ترین مشاغل جامعه محسوب می شوند، افزایش دستمزد قابل توجهی را شاهد نبوده اند.

در صنعت غذا نیز مواجه شدن با کمبود شدید نیروی کار پس از پاندمی، بسیاری از کارفرمایان را مجبور کرده است برای جذب نیروی جدید، پست های خالی را با درآمد بسیار بالاتری نسبت به گذشته تبلیغ کنند که میانگین دستمزد را در این بخش 6.8 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داده است. 

کلر فن، اقتصاددان بانک RBC معتقد است با کاهش محدودیت های پاندمی و بازگشت افراد به کار، انتظار می رود شاهد موجی از افزایش دستمزدها باشیم. فن می گوید: روند افزایش دستمزدها اخیرا آغاز شده و با توجه به کمبود نیروی کار، انتظار می رود شاهد تسریع این روند باشیم. مک دونالد نیز می گوید با کمبود نیروی کار و افزایش شاخص قیمت مصرف کننده باید منتظر وقوع اعتصابات به ویژه در مشاغل دارای اتحادیه، برای تحت فشار قرار دادن کارفرماها و موافقت با افزایش دستمزد کارکنان، طی ماه های آینده بود. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید