اخباراخبار کانادا

افزایش دستمزدها می تواند برنامه های بانک مرکزی کانادا برای مهار تورم را خنثی کند

کانادا- مکلم، دبیر بانک مرکزی کانادا طی کنفرانس مطبوعاتی 12 اپریل، نرخ بهره را در حد 4.5 درصد فعلی نگه داشت و تکرار کرد که انتظار دارد تورم امسال به 3 درصد و در سال 2024 به نرخ هدف 2 درصد کاهش یابد. 

اما برخی از اقتصاددانان می گویند نارضایتی شاغلین به دلیل کاهش قدرت خرید ممکن است به معنای تقاضای افزایش دستمزد باشد. طی هفته گذشته بیش از 155 هزار کارمند دولت فدرال در دو اتحادیه به اعتصاب رای دادند. 

مکلم در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد تأثیر این رای گفت علاقه ای به وارد شدن به مذاکرات دولت با اتحادیه های کارگری ندراد. اما از آنجایی که افزایش دستمزدها از سطح تورم فعلی بالاتر رفته، باید تعدیل شود. مکلم گفت: رشد دستمزدها چهار تا پنج درصد بوده است و اگر با افزایش بهره وری کارکنان همراه نباشد، با تورم دو درصد سازگار نخواهد بود. 

سوال این است که چرا کارگرانی که شاهد کاهش قدرت خرید خود هستند باید سخت تر کار کنند تا قدرت خرید خود را حفظ کنند؟ کایلی تیسن، اقتصدادان و عضو اتحادیه Unifor، بزرگترین اتحادیه بخش خصوصی کانادا افزود: بانک مرکزی کانادا همچنان افزایش دستمزدها را مقصر تورم می داند، در حالی که سودجویی و تنگناهای زنجیره تامین مقصر اصلی هستند. 

برخی از اقتصاددانان می گویند تورم آهسته و خزنده، که در آن قیمت ها سریع تر از دستمزدها افزایش می یابد، به فقیرتر شدن طبقه متوسط کانادا در دراز مدت کمک می کند.

اما افزایش ناگهانی شکاف بین قیمت ‌ها و دستمزدها – با افزایش 10 تا 11 درصدی قیمت ها در خواربارفروشی‌ها در حالی که افزایش دستمزدها بین یک تا دو درصد باقی مانده است – سبب نارضایتی کارگران شده است. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید