مقالاتمقالات پزشکی

افزایش خطر مبتلا شدن جوانان به سرطان روده بزرگ!!

تاکنون تصور می شد که اکثر سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ، بیشتر افراد مسن را درگیر می کنند. اما کارشناسان معتقدند که دیگر اینطور نیست، اما چرا؟

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) سرطان روده بزرگ، به تنهایی دلیل اصلی بیشتر مرگ و میرها در جهان است. در حالی که افراد مسن بیشتر در معرض خطر ابتلا به اکثر انواع سرطان ها قرار دارند، اما اخیرا نرخ ابتلای جوانان به انواع سرطان، خصوصا سرطان روده بزرگ افزایش یافته است.

نتایج یک مطالعه جدید که در آگوست سال جاری (2023) در ژورنال JAMA Network Open منتشر شد، به بررسی تعداد موارد جدید تشخیص داده شده ابتلا به سرطان در افراد کمتر از 50 سال در فاصله بین سال ‌های 2010 تا 2019 پرداخت و نشان داد که میزان ابتلا به سرطان زودرس 0.74 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این محققان دریافتند که سرطان های دستگاه گوارش نه تنها جزء شایع ترین نوع سرطان ها هستند، بلکه سریع ترین نرخ رشد را با نرخ 2.16 درصد در سال، در میان انواع سرطان ها به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل ما در این مطلب پای صحبت های دکتر رامانا ردی مشاور جراحی انکولوژی، مرکز سرطان HCG MNR  می نشینیم تا با چرایی بروز این پدیده نوظهور و مخرب آشنا شویم.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان کولون یا روده بزرگ که به عنوان سرطان کولورکتال نیز شناخته می شود، نوعی سرطان است که از روده بزرگ یا رکتوم که قسمت هایی از روده بزرگ است، شروع می شود. این سرطان معمولا زمانی شروع می شود که یک پولیپ در پوشش داخلی روده بزرگ یا رکتوم شروع به رشد و بزرگ شدن می کند. باید توجه داشته باشید که همه پولیپ ها سرطانی نیستند، اما برخی از آنها در طول زمان، به سرطان تبدیل می شوند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سرطان روده بزرگ، دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. تنها در سال 2020 براساس آمارها، 9.3 میلیون مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان روده بزرگ در سراسر جهان گزارش شده که رقم بسیار چشمگیری است. 

در هند، نرخ بروز سرطان روده بزرگ در میان مردان 3.7 تا 0.7 مورد در هر یکصد هزار نفر و در میان زنان، 0.3 تا 0.4 مورد در هر یکصد هزار نفر است. 

چرا جوانان بیشتر مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند؟

با وجود اینکه اکثر موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد بالای 50 سال رخ می دهند، اما شواهد نشان می دهند که سرطان روده بزرگ، دیگر بیماری افراد مسن نیست و احتمال ابتلای آن در میان افراد جوان نیز افزایش یافته است. جالب است بدانید که نرخ ابتلای جوانان به سرطان روده بزرگ آنقدر افزایش یافته که در حال حاضر به سومین علت مرگ ناشی از سرطان در میان جوانان تبدیل شده است. بر اساس آمارهای جهانی، در حال حاضر، حدود 20 درصد از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ بین 20 تا 54 سال سن دارند.

دکتر ردی می‌ گوید: «دلایل این اتفاق هنوز دقیقا مشخص نیست، اما در کل سبک زندگی افراد، رژیم غذایی و ژنتیک نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کنند».

بر اساس آمارهای موسسه ملی سرطان  (NCI)اگر چه برخی از عوامل ژنتیکی مانند سندرم لینچ و پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در سنین پایین افزایش می ‌دهند، اما تنها 10 تا 20 درصد از سرطان ‌های کولورکتال زودرس ناشی از عوامل ارثی هستند.

علائم اولیه سرطان روده بزرگ

به گفته دکتر ردی، سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه معمولا بدون علامت است. اما علائم زیر زنگ خطرهایی هستند که باید حتما مراقب آنها باشید:

  • کاهش وزن بی دلیل
  • خستگی
  • تغییرات غیر قابل توضیح در حرکات روده
  • درد یا گرفتگی شکم

غربالگری برای تشخیص زودهنگام

دکتر ردی می گوید که انتخاب روش های غربالگری، به اولویت های افراد و عوامل خطر فردی بستگی دارد.

او بیشتر کولونوسکوپی را توصیه می کند. زیرا امکان تشخیص و از بین بردن پولیپ های پیش سرطانی را به راحتی فراهم می کند و از این نظر بر سایر روش های غربالگری، از جمله آزمایش خون مخفی مدفوع و سیگموئیدوسکوپی برتری دارد.

دکتر ردی، غربالگری سرطان روده بزرگ را در سن 50 سالگی توصیه می کند. اما اگر فرد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری است و یا دارای عوامل خطر است، باید زودتر برای غربالگری دست به کار شود.

چگونه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهیم؟

با وجود اینکه هیچ راه مطمئنی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود ندارد، اما شما می توانید با حفظ یک سبک زندگی سالم، اتخاذ یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل تمام مواد مغذی از جمله سبزیجات، میوه ها و پروتئین ها باشد و محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری شده و گوشت قرمز، ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهید. علاوه بر این، می توان با ورزش منظم و پرهیز از مصرف الکل و سیگار، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش داد.

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید