اخباراخبار کانادا

افزایش خطر سرطان رحم با مواد شیمیایی صاف کننده مو

کانادا- مطالعه جدید مطالعه جدید موسسه ملی سلامت نشان می‌ دهد زنانی که از مواد شیمیایی صاف ‌کننده مو استفاده می‌ کنند در مقایسه با سایرین بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم قرار دارند. 

مطالعات نشان داد از بین 33497 شرکت‌ کننده، افرادی که بیش از چهار بار در سال از محصولات شیمیایی صاف کردن موهای خود استفاده می ‌کردند، بیش از دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم بودند.

محققان گروه بزرگی از زنان بین 35 تا 74 سال را به مدت 11 سال تحت نظر قرار داده و 378 مورد سرطان رحم را ثبت کردند.

طبق نتایج به دست آمده، 1.6 درصد از زنانی که طی 12 ماه گذشته از محصولات شیمیایی صاف کننده مو استفاده نکرده بودند در سن 70 سالگی به سرطان رحم مبتلا شدند، در حالی که حدود 4 درصد از زنانی که مکررا از این محصولات استفاده کردند در همان سن به سرطان مبتلا شدند. 

چاندرا جکسون، نویسنده این مطالعه و محقق موسسه ملی علوم بهداشت محیطی (NIEHS)، خاطرنشان کرد اگرچه سرطان رحم نادر است، اما دو برابر شدن خطر، نگران کننده است. 

تحقیقات قبلی نشان داده اند استفاده از برخی محصولات مو، از جمله مواد شیمیایی صاف کننده مو، می تواند با برخی از سرطان های هورمونی مانند سرطان سینه و سرطان تخمدان مرتبط باشد. این اولین بار است که استفاده از این محصول به طور خاص با سرطان رحم مرتبط شده است. مواد شیمیایی موجود در بسیاری از مواد صاف کننده مو به عنوان مواد مختل کننده غدد درون ریز شناخته می شوند. 

لازم به ذکر است که محققان رابطه قوی بین سایر مواد مورد استفاده برای مو – مانند رنگ‌ ها و پرم – و سرطان رحم پیدا نکردند.

متخصصان بهداشت هشدار می دهند که زنان سیاهپوست به دلیل استفاده بیشتر از محصولات صاف کننده مو بیشتر در معرض ریسک قرار دارند؛ تقریبا 60 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه، سیاهپوست بودند. تقریبا 60 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه که در سال قبل از صاف کننده استفاده کرده بودند، خود را سیاه پوست معرفی کردند.

سرطان رحم شایع ترین سرطان دستگاه تناسلی زنان است و طبق گزارش انجمن سرطان کانادا، آمار ابتلا به سرطان رحم در کانادا در 30 سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید