علم و دانش

افزایش خطر ابتلا به سرطان با دستگاه UV خشک کن لاک ناخن 

خشک کن های لاک ناخن با اشعه ماوراء بنفش (UV) که یکی از وسایل رایج سالن های ناخن و کیت های زیبایی خانگی است، مانند تخت های برنزه کننده کوچک، ولی برای دست ها عمل می کنند. 

این دستگاه های قابل حمل پرتوهای اشعه ماوراء بنفش را ساطع می‌کنند تا لاک ناخن شلاک یا ژل را به سرعت خشک کنند. اما طبق یک مطالعه جدید،این دستگاه ها بیش از آنچه قبلا تصور می شد سلامت را تهدید می کنند و می توانند مانند تخت های برنزه کننده، باعث سرطان شوند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا می گویند استفاده از آنها منجر به مرگ سلولی و جهش های سرطان زا در سلول های انسان می شود.لودمیل الکساندروف، استاد مهندسی زیستی و پزشکی سلولی در دانشگاه کالیفرنیا – سن دیگو، گفت: این دستگاه ها، به عنوان ایمن به بازار عرضه می‌شوند. اما تا آنجایی که می دانیم، هیچکس این دستگاه ها و نحوه اثرگذاری آنها بر سلول های انسانی را مطالعه نکرده است. 

پروفسور الکساندروف و همکارانش در طول مطالعات خود، گزارشات متعددی درباره افرادی که به طور مکرر مانیکور ژل انجام می دهند.

و به سرطان های نادر در انگشتان خود دچار شده اند، مشاهده کردند.

نور ماوراء بنفش که طول موج کوتاه تری نسبت به نور مرئی دارد، بسته به طول موج آن به سه دسته بندی UVA، UVB   و UVC تقسیم می شود.به طور کلی، لامپ هایماوراء بنفشطول موج هایی بین 340 تا 395 نانومتر ساطع می کنند، بنابراین در گروه UVA قرار می گیرند،  UVA، قبلابه عنوان عامل برنزه کننده شناخته شده و نقش آن در ایجاد سرطان پوست ثابت شده است. اما نور لامپ‌های ناخن، با وجود داشتن طول موج مشابه، به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

محققان از دو نوع سلول انسانی – کراتینوسیت ها و فیبروبلاست ها – و همچنین سلول های استخراج شده از جنین موش استفاده کردند. آنان سه نوع سلول را به مدت 20 دقیقه در روز به مدت سه روز متوالی در معرض لامپ های ماوراء بنفش قرار دادند و دریافتند که یک جلسه 20 دقیقه ای منجر به 20 تا 30 درصد مرگ سلولی می شود.

در حالی که سه جلسه 20 دقیقه ای متوالی باعث مرگ بین 65 تا 70 درصد از سلول ها می شود. قرار گرفتن در معرضUV همچنین باعث آسیب DNA در سلولها شده و منجر به جهش‌هایی می شود که در سرطان پوست مشاهده می شوند. 

کارشناسان دانشگاه هاروارد پیشنهاد می کنند که استفاده از ضد آفتاب یا پوشیدن یک جفت دستکش بدون انگشت در طول مانیکور می تواند محافظت بیشتری از پوست داشته باشد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید