اخباراخبار کانادا

افزایش تعداد مهاجران استانی در مقایسه با برنامه اکسپرس انتری کانادا

اتاوا- دولت فدرال قصد دارد تا سال 2025 سالانه 500 هزار نفر مهاجر جدید بپذیرد. بخش بزرگی از آن شامل تازه واردین از طریق برنامه استانی (PNP)  خواهد بود. سال جاری در مجموع هشاد و سه هزار و پانصد مقیم دائم از طریق این برنامه وارد کشور شدند، اما تعداد آنها در سال آینده تا 105 هزار نفر افزایش خواهد یافت. افزایش سالانه بدین معناست که تا سال 2025 یک پنجم از دارندگان اقامت دائم کانادا از طریق برنامه مهاجرت استانی پذیرفته خواهند شد. 

در مقابل، طبق برنامه اکسپرس انتری حدود 83 هزار مقیم دائم جدید در سال 2023 پذیرفته خواهد شد.

در حالی که استان ‌ها مهاجران را بر اساس نیروی کار مورد نیاز خود نامزد یا معرفی می کنند. اما تصمیم گیری نهایی در مورد اینکه این فرد واجد شرایط دریافت اقامت دائم می باشد یا خیر همچنان به عهده اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) می باشد. 

دولت های استانی، با تاکید بر کمبود بی سابقه نیروی کار در کشور، خواستار افزایش تعداد مهاجران استانی می باشند. در حال حاضر نرخ بیکاری در کانادا 5.2 درصد است. در واقع نیروی کافی برای پر کردن فرصت های شغلی خالی، بخصوص در بخش های تخصصی مانند مراقبت های بهداشتی و فناوری، وجود ندارد. 

PNP چیست؟ تحت این برنامه، دولت‌ های استانی بر اساس نیازهای اقتصادی خود متقاضیان واجد شرایط و ماهر را نامزد می کنند تا درخواست مهاجرت بدهند. فرد نامزد شده می تواند از طریق IRCC  برای اقامت دائم اقدام کند. برنامه مهاجرت استانی در سال 1998 آغاز و طی یک سال پذیرای چهارصد مهاجر بود. این تعداد سالانه افزایش یافته و تا سال 2022 به بیش از 80 هزار نفر رسید. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید