اخباراخبار کانادا

افزایش تعداد سلاح های غیرقابل ردیابی چاپ سه بعدی در کانادا 

پلیس کانادا سال گذشته بیش از 100 قبضه اسلحه ساخته شده با چاپگر سه بعدی را کشف و توقیف کرد.  

پلیس کلگری سال گذشته 17 اسلحه چاپ سه بعدی را کشف و توقیف کرد. در حالی که طی دو سال قبل از آنها تنها یک اسلحه از این نوع کشف شد. بن لاوسون، از پلیس کلگری، گفت: ما ناگهان شاهد افزایش تعداد آنها هستیم. کسی نمی داند چه اتفاقی قرار است در 2023 رخ بدهد. 

اسلحه چاپ سه بعدی در گروه سلاح های گرم دست ساز غیرقابل ردیابی قرار می گیرند زیرا شماره سریال ندارند. این سلاح ها با نام اسلحه ارواح نیز شناخته می شوند. سایر قطعات را می توان از فروشگاه های اسلحه و به صورت آنلاین خریداری کرد. روش ساخت این سلاح ها به ‌صورت آنلاین در دسترس است.

این سلاح ها در سراسر کشور، از ساسکاتون و وینیپگ گرفته تا شهرهای کوچک تر مانند استراتفورد- انتاریو و ولکان – آلبرتا، یافت شده اند. التون هال، از پلیس وینیپگ گفت: به نظر می رسد سیلابی از سلاح های چاپگر سه بعدی وارد شهر شده اند تا کمبود اسلحه را جبران کنند. 

پلیس وینیپگ در ماه دسامبر از شناسایی و بازداشت اعضای شبکه ساخت سلاح چاپگر سه بعدی خبر داد. 

پلیس نیوفاندلند نیز در ماه فوریه خبر بازداشت یک تولید کننده؛  کشف 8 قبضه سلاح و چندین دستگاه چاپگر و سایر اقلام از جمله صدا خفه کن که آنها نیز چاپ سه بعدی شده اند را اعلام کرد. 

پلیس ساسکاتون دو دستگاه چاپگر سه بعدی و تعدادی قطعات اسلحه و پلیس انتاریو نیز تعداد 18 سلاح از این نوع را کشف و توقیف کرده است.

پلیس می گوید هر کسی می تواند یک کامپیوتر و چاپگر سه بعدی به قیمت 300 دلار را خریداری و اسلحه بسازد. یک اسلحه غیرقابل ردگیری بین 2500 تا 7500 دلار به فروش می رسد.

مارکو مندیچینو، وزیر امنیت عمومی می گوید: بزرگترین نگرانی من در مورد اسلحه ارواح این است که سریع، ارزان و در دسترس است. واضح است که باندهای سازمان یافته خلاف برای فرار از قانون از این فناوری استفاده می کنند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید